22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Uyuşturucu ile mücadelede ‘vites yükseltilecek’!
Lüleburgaz Uyuşturucu ile Mücadele Kurulu’ nun toplantısında yeni kararlar alındı. Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, uyuşturucu temininin önüne geçileceğini belirtirken, İlçe Jandarma Komutanı Nedim Dalgıç yıl içinde yaklaşık 1 milyon kök kenevir imha ettiklerini söyledi.
Lüleburgaz # 19 Ağustos 2017 Cumartesi 07:31

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz Uyuşturucu ile Mücadele Kurulu’nun aylık olağan toplantısı dün yapıldı.

Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya başkanlığında, Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, uyuşturucu ile mücadele yapılan çalışmalar, alınan ve alınması gereken tedbirler görüşüldü.

Kaymakam Mustafa Kaya toplantıda, son dönemde madde kullanımının herkesin gündeminde olduğunu söyledi.

Özellikle bonzai kullanımında artış olduğunu belirten Kaya, bu konuda emniyet ve jandarma ekiplerine çok büyük görev düştüğünü ifade etti.

Yakalanıp cezalandırılsa da bu maddenin temin yerlerinin çok çeşitli olmasından dolayı, temin edenin bir şekilde bu maddeye ulaştığını vurgulayan Kaya,  öncelikle bunun önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Mücadelenin artık daha fazla ciddiyet kazandığını sözlerine ekleyen Kaya, herkesin hassas bir şekilde elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı.

‘YASAL ZORUNLULUK GETİREBİLİR’

Toplantıda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İlçe Sağlık Müdürü Önder Porsuk da, son dönemde anket çalışması yapıldığını söyledi.

Gençlerin uyuşturucuya yaklaşımı, bu konudaki düşüncelerinin yer aldığı anket çalışmasında enteresan sonuçlar çıktığını belirten Porsuk, olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade etti.

Bunun yanında eğitim çalışmalarının da kurumlar ile birlikte sürdüğünü aktaran Porsuk, yaz döneminde Tugayda, Kur-an kursunda, okul döneminde de okullarda bu eğitimleri verdiklerini dile getirdi.

Uyuşturucu madde kullananların çevrelerine de zarar vermeye başladığını kaydeden Porsuk; ‘Geçtiğimiz gün haberlerde gördüğüm olayda çocuk anneannesini uyuşturucu parası vermediği için öldürmüş. İnternet ortamında bu gibi durumların çok sayıda olduğunu gördüm. Bu bir toplumsal yara olarak ön plana çıkmaya başladı. Kurumlarımız elinden geleni yapıyor, biliyoruz. Ama bu iş biraz kör sinekleri sahada avlamaya döndü. Madde kullanımı yapan veya çevresine zarar veren kişiler tedaviyi kabul etmiyor ve bu durumda hiçbir şey yapamıyoruz. Amatem’e götürsek bile ‘burada tedavi istemiyorum’ dediği anda sağlık sisteminin eli kolu bağlanıyor. Bir şey yapamıyorsunuz. Bu durum için özellikle ailelerden gelen şikayetler sonrası madde kullanan yasal bir düzenleme getirilebilir ve tedavileri zorunlu olabilir’ dedi.

‘SAHİPSİZ ALANLAR İLAÇLANSIN’

Toplantıda söz alan İlçe Jandarma Komutanı Nedim Dalgıç, yıl içinde yaklaşık 1 milyon kök kenevir imha ettiklerini söyledi.

Bunların birçoğunun da kendiliğinden çıkan kenevir olduğunu belirten Dalgıç bu konuda bir ilaçlama yapılarak çözüm üretebileceğini kaydetti.

Özellikle sahipsiz alanlarda, dere yataklarında yetişen kenevirin imhasının önemli olduğunu dile getiren Dalgıç, bu konuda İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünün bir çalışma yapabileceğini ifade etti.

Söz alan İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Abuzer Sağdıç da sahipsiz alanlar olarak belirlenen alanlarda kendilerinin bir çalışması olmadığını belirtti.

Kenevir bitkisi kendiliğinden yetiştiği için önüne geçmenin zor olduğunu söyleyen Sağdıç, sahipli alanlarda tarla sahiplerinin bu konuda ilaçlama yaptığını dile getirdi.

Toplantıda, uyuşturucu ile mücadele için, her uyuşturucu madde kullananın, özellikle de bağımlı kişilerin sağlıklı düşünerek her zaman tedavi konusunda istekli olmaları beklenmeyeceği değerlendirildiğinden, bu konuda yasal düzenleme yapılması gerektiği düşünüldüğü ve bu amaçla gereği konusunda İl Uyuşturucu ile Mücadele Kuruluna geri bildirimde bulunulmasının uygun olacağı, bölgemizde endemik olarak yetiştiği bilinen hint keneviri bitkisiyle mücadele konusunda İlçe Tarım ve Gıda Müdürlüğünce ilerleyen yıllara yönelik konu ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde çalışma yapılmasına, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması ve sağlıklı yaşama özendirilmesi amacıyla başta Lüleburgaz Belediyesi, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı olmak üzere tüm kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile spor faaliyetlerini planlanmasına karar verildi.

Bu haber 649 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx