21 Temmuz 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 25°C
Açık
HABER DETAYI
Beni ‘Diyanet Reisi’ yap Reis!
Kırklareli # 11 Ağustos 2017 Cuma 07:32

Adnan Zeki Bıyık-İl Müftü Yardımcısı

Sayın Cumhurbaşkanım oldukça incinmiş kurumumuzu düzeltmek için benim acilen Diyanet Reisi olmam lazım. Öyle titri büyük ama kuruma yabancı şahıslarla Diyanetin eski itibarını filan tesis edemeyiz.

Olur da bizi o makama layık görürseniz benim bir takım şartlarım olacak. 2.5 yıl sonra emekli olacağım. Benim para, pul, makam filan derdim yok. Tek derdim bu kurumu ıslah etmek. Ben şu andaki maaşımla hizmet etmeye hazırım… Zaten parasal endişelerim olsaydı bazıları gibi hicaz topraklarından çıkmazdım…

 

İşte şartlarım:

1-Kuruma teşkilatı tanımayan, dışarıdan (üniversiteden) eleman getirmem. Bu mevcut binlerce müftüye, emeğe hürmetsizlik olur. Onları incitmemek lazım. Zaten bir kurum bürokratını yetiştiremiyorsa ki fazlasıyla bu işi yapacak müftülerimiz var. O kurum bitik demektir. Öğrenci yetiştirmesi, ilim irfan üretmesi gereken akademisyenler kadroları olan üniversitelerine gönderilecek… Müftülüğü müftüler yapacak. Herkes işini yapacak…

 

2- Başkanlığım döneminde tayinleri ben ve ekibim yapacağım. Ekip içinde ahlaksızlık yapan, torpile tevessül eden anında cezalandırılacak, kamuoyunun önünde rezil edilecek. Hulasa; tüm tayinler adalete uygun olarak yapılacak, kıdem ve diplomaya saygısızlık yapılmayacak. 

Birilerinin asistanı olup, birilerinin itelemesi sonucu tecrübesiz ama torpilli gençleri daire başkanı vb unvanlarla  önemli makamlara getirmek suretiyle kurum içi düşmanlıklara ve kıskançlıklara mahal verilmeyecek. 

 

Örnek vermek gerekirse bir imam aniden genel müdür yapılamayacak, bir murakıp ya da vaize “gel seni daire başkanı yaptık” tarzında Kur-an’ın ilkelerine, genel ahlaka ve devlet terbiyesine aykırı kul hakkı olan uygulamalar  bitirilecek. Bu şekilde bedavadan roket hızıyla itelemeyle yüksek makama getirilenler derhal oralardan alınıp eski görev yerlerine gönderilecek. Devletin makamları kimsenin babasının çiftliği olarak görülmeyecek, hizmet aşkıyla yanan tecrübeli bilgili milli şahsiyeti tekâmül etmiş şahıslar kurumu temsil edecek.

 

3-Ben yaptım oldu tarzında keyfi uygulamalar olmayacak, kişiye özel yönetmelik çıkarılamayacak, “bir kereye mahsus” tarzında  hilelere başvurulmayacak.

 

4-Dini anlatma noktasında hiç kimseden çekinmeyeceğiz. İslam kimsenin himayesine girmemeli. Hiçbir cemaat, tarikat, mezhep  vb gibi oluşumların güdümünde değil Kuran ve Sünnet ışığında İslam Dini halkımıza anlatılacak. Bu bizim cemaatten bu bizim tarikten bu bizim dünya görüşüne daha uygun bu bizim asistan, “bu benim tez öğrencim” desiselerine başvurulmayacak, bunları yapan ya da göz yuman bürokratlar ağır şekilde cezalandırılacak. Mülk her şeyden önemlidir.

 

5-Torpil bulmak suretiyle büyükşehirlere ve önemli merkezlere kümelenmiş, bulduğu iltimaslar vesilesiyle uzun yıllar buraları işgal eden etik ve vicdan yoksunu personel yurdun başka bölgelerine gönderilecek. Anadolu’da yıllarca hizmet verip İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir vs büyük illeri görmeden emekliye ayrılan ya da ölen tüm mazlum müftülerin hesabı sorulacak. İnsanlara kürsülerden adaleti, kul hakkını, diğergamlığı anlatan ama bunu kendi hayatına koymayan torpilci müftüler bu bencilliklerini sürdürmeye devam ederlerse  deşifre edilecek. Bu torpilli zevatı oralarda uzun yıllar tutan varsa merkezdekilere mazlumların hakları adına hesap sorulacak.

 

6-Mübarek toprakları rant merkezi olarak gören defalarca hacca-umreye gidenler devlet imkanıyla bir daha hacca gidemeyecek. Gitmeyen, hakkı yenen personele imkân verilecek…

 

7-Lüzumsuz seminer, çalıştay ve bunun gibi israfın zirve yaptığı tüm müsriflikler bitirilecek… Bunlardan gerçekten faideli olabilecek olanlar yapılacak… Devletin sırtından açık büfe, jakuzi, termal vs müsriflikler yapılmayacak, 5 yıldızlı otellerde israf sofraları gibi şeylerle devletin hazinesi çarçur edilmeyecek. Buralarda ziyan edilen paralara her ilde imam evi yapılacak… Her ilde hatta her ilçede öğretmenevleri ya da polis evleri varken 2017 yılında hala imam evlerimizin olmaması çok düşündürücüdür. Başkanlığımda paralar birilerini zengin etmeye  değil de bu tip hizmete dönük yerlere harcanacaktır.

 

8-Kamunun parasına veya malına el uzatan kitabına uydursa bile haksızca zimmetine geçiren personel yargılanacak. Hırsızlığı tespit edilen bir daha kamuda çalıştırılmayacak.

 

9-İslam Dinine, Kuran’a Hz Peygamberimiz’e saldıran kim olursa olsun hepsine bizzat ben tepki göstereceğim. Bir takım koltuk hesaplarıyla bunları görmezden gelmeyeceğim. Görmezden gelirsem halkımın tüm sövgüleri ve laneti  üstüme vacip olsun.

 

10-Yıllardır üvey evlat olarak görülen taşra personelimizin özlük haklarını iyileştireceğim. Kendilerine yüksek yüksek ek göstergeleri almada mahir olup taşradan bunu kısan, durumu devlet büyüklerine iletmeyi zül sayan eski yöneticiler gibi olmayacağım. Özellikle de uzun yıllar hakları verilmeyerek gururları incitilen Murakıp ve vaizlerin haklarını iyileştireceğim. Kamudaki tüm idarecilerden daha tahsilli olan 4 yıllık  ilâhiyat fakültesi eğitiminin üstüne 2.5 yıl da ihtisas yapan tüm müftülere 3600 ek göstergeyi vereceğim. İhtisas yapmamış il müftüleri il müftüsü yapılmayacak. İhtisası olmayan mevcut il müftüleri merkeze alınacak. Hiç doğu hizmeti yapmadan torpille hep batıda kalmayı başaran! Oppürtünistlere yaşı ne olursa olsun doğu hizmeti görevi verilecek. Kimsenin kimseyi keriz yerine koymasına izin verilmeyecek. Kendini uyanık sananların hadleri bildirilecek.

 

11-Diyanet İşleri Başkanını İl ve İlçe Müftüleri ve ilden belli sayıda vaiz ve imamlar oy kullanmak suretiyle seçecek. Seçilen şahsı Cumhurbaşkanı devletin başı sıfatıyla atayacak. Diyanet İşleri Başkanı İslam’ı temsil ettiği için Cumhurbaşkanı dışında kimse ona amirlik etmeyecektir. Cumhurbaşkanı dışında hiçbir siyasi ya da gayr-ı siyasi eşhas başkanı ayağına çağırmayacak…

 

12-Başkan olursam hiçbir cemaatin ya da tarikatın liderine İslam’ın ve kurumun mehabetini ayağa düşürecek mektup ya da mektuplar yazmayacağım. 

 

13-Hz. Aişe annemize hakaret eden mollaların arkasında namaz kılarak Efendimiz Aleyhissalaâtü vesselamın ruhunu  incitmeyeceğim. Ben siyasetçi değilim. İslamiyeti en üst derecede temsil eden bir din adamıyım, dolayısıyla bu durumun nezaketine muvafık hareket edeceğim. Bin yıllık ehl-i sünnet mirasının izzetini yani mülkü muhafaza edeceğim.

 

14- Devletin bekası, vatanın bölünmez bütünlüğü, İslam Dininin intişarı ve sevdirilmesi noktasında, milli ve dini kültürümüzün geniş kuşaklara ulaştırılması, terörün her türlüsüne karşı verilecek mücadele noktasında devletimizin tüm talimatlarını uygulayacağım… Bunu canımı feda edercesine canhıraş bir şekilde ortaya koyacağım…Gerektiğinde bu memleket için canımı feda etmekten kaçınmayacağım.

 

15-İhmalim ya da lakaytlığım sebebiyle kuruma  bölücüler girmişse hesabını vereceğim. Hiçbir şey olmamış gibi davranmayacağım. Yapmam da, olursa ihmalim sebebiyle yaptığım iltimasların hesabını vereceğim… Mali noktada hesap kitaplar sayıştayca denetlenecek… Kalem kalem her şeyin hesabı devlete verilecek. Beytülmalin bir lirası bile birilerinin keyfine harcanmayacak. Geriye dönük terörize kadrolaşmada birçok ihmali bulunan tüm başkan ve yardımcıları vb bürokratların hesap vermesinin bizzat takipçisi olacağım. Öyle haydi bana güle güle yok… Türkiye yağma Hasan Böreği değil… Bu mazlum milletin hesabı ihmali olan  tüm diyanet yöneticilerinden sorulacak

 

16-Müftü iken resmi araçlara binmedim, resmi görevlerde de nadiren bindim, çoğunlukla kendi arabamı kullandım… Şimdi makamı temsilen mütevazi bir araca bineceğim… Dedikodulara mahal vermeyeceğim. İslam’ın izzeti araba, taht, görkemli halılarla değil yüksek ahlakla taçlandırılır ve temsil edilir…

 

17-Televizyonlarda İslam Dinini ayağa düşüren,  insanımıza müstehcenlikle karışık güya din anlatan, Kuran ve Sünnetteki İslam’ın haricinde kendi oluşumunun görüşlerini din diye anlatanların ve sahte mehdi propagandacılarının yanıltıcı ve çarpıtıcı, saptırıcı yayınlarına cevap verecek ve Halkımıza doğruları anlatacak bir âlim heyeti oluşturacağım. Bunlar TV’lerde doğru İslam’ı anlatacaklar.

 

18-Kuranın hükümleri ve Peygamberimizin sünnetleri geniş kitlelere ulaştırılması için tüm materyaller kullanılacak. İnsanlar sadece Kuranı makamsal olarak dinlemeyecek, anlamıyla olan ilişkisi artırılacak, bu alanda çok ciddi çalışmalar yapılacak.

 

19-Sesi güzel olup selatin camilerinde görev yapan personelimiz de rotasyona tabi tutulacak, meşhur olunca diğer arkadaşlarını hor gören, tepeden bakan bazı ünlenmiş okuyucuların okuyucu mafyasını oluşturmamaları için görev yerleri değiştirilecek. Kuranı Kerimi pazarlık usulü muhtelif alanlarda, düğün salonlarında okuyup para kazanan ve bunu da görev mahallini terk ederek yapan görevliler cezalandırılacak… Kuran’ın vakarına muvafık hareket eden Kuran’ı pazarlık yaparak ticaretini yapmayan gönlü büyük personelimiz idare tarafından değişik şekillerde ödüllendirilecek.

 

20-Tüm sendikalar haddini hududunu bilecek, ortada bir haksızlık varsa  nezaket dairesi içinde hakkını arayacak, müftülere onların amiriymiş gibi siyasi baskı yaptırtmayacak… Her şey adalete uygun bir şekilde saygı ve devlet memuruna yakışır bir şekilde tesis edilecek.

 

21-Müftülerimiz de devletin kendilerine verdiği yetkiyi kötüye kullanmayacak, tüm imam, müezzin Kuran Kursu Hocası, vaiz vb gibi personeline hüsn-ü niyetle ve müşfikçe davranacak, karşılıklı sevgi ve ihtiram üzere hizmetler gerçekleştirilecek.

 

22-Yurtdışı görevlendirmelerinde imam alımında müftüleri sınava tabi tutup profesörler sınavdan muaftır tarzında personel arasında kıyıcı bir ayrım benim başkanlığımda olmayacak, müftüler imam olarak yurtdışına gitmek için başvurduklarında 5 yıl arayla en fazla iki kez görev yapabilecekler. Yurtdışındaki tüm akademisyenler hepsi öğrenci yetiştirmek üzere üniversitelerine gönderilecektir. Teşkilat cep şişirme yeri olarak değil hizmet aşkıyla yanma yeri olarak görülecektir. Bu şekilde olmayan paragözlere idarece değer verilmeyecektir. 

 

23- Yurtdışı görevlendirmelerinde ilahiyat fakültesi bitirenlere, master doktora yapanlara, sosyal kişiliği terakki etmiş kişilere, iyi vaaz edebilenlere, dil bilenlere öncelik verilecektir… Yurtdışında konferanslar için gittiğimde gelen görevlilerin çoğunun iyi vaaz edemediği, seslerinin yetersiz olduğu sosyal yönden kifayetsiz olduğuna dair şikayetler almıştım… Bunları göz önüne aldığımızda görevli seçiminde daha dikkatli olunacaktır.

 

24-Din İşleri Yüksek Kurulunun daha çok çekirdekten yetişme alim müftülerden oluşturacağım… Çekirdekten yetişmiş akademisyenlerimize de kurulda görev verilecek. Kurul güncellenecek, çağın gerisinde kalmayacak, halkın nazarında yılbaşı, hindi, milli piyango kurulu gibi görülmesi imajı yok edilecektir. Kurulda en az 3 hanımefendi üyemiz olacak. 

 

25-Merkezde ziyan edildiğini düşündüğüm yetişmiş topluma çok faydalı olabilecek müftülerimizi tekrar aktif hale getirmek isterim.

 

26-Bazılarının yaptığı gibi atamalar etnik kimlik ve hemşehri taassubuyla asla yapılmayacak. Personel, “filanca hemşehrilerini doldurdu” diyemeyecek… Devletin makamları kimsenin babasının çiftliği değildir. Kul hakkı-kamu hakkı cehennem ateşi demektir inancı ve felsefesi tüm yurda başkanlığımızca yayılacaktır….Öncekilerin yüzde 10-15’lere düşürdüğü güven oranını adaletli davranarak tekrar yukarılara çekmek için azami gayret göstereceğiz.

 

27-Usulüne uygun yapılmayan Şube müdürlüğü sınavıyla ilgili olarak ve diğer konularda mahkeme kararlarını tanımamak suretiyle hukuku çiğneyenlere dava açılıp hesap sorulacak.

 

28-Tüm atamalar aynı kaymakam valilerde olduğu gibi şeffaf herkesin görebileceği şekilde ilan edilecek.

 

29-Elmalı’nın tefsirini aşan bir tefsir henüz husule getirilemediğinden çağımızın ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, politize olmamış, bir kliğin adamı olmayan Kuran’a ve sünnete gönülden bağlı, kalbinde maraz bulunmayan ilim irfan ekibi tarafından modern bir tefsir yazılması gerçekleştirilecek.

 

30-Türkiye Cumhuriyetini temsilen hacda bulunmam gerektiğinde bazıları gibi Ecyad Kalesi’ni tarumar edip  üstüne canavar korkuluğu gibi dikilen astronomik rakamlara konaklanan hilkat garibesi  Zemzem Tower ve benzer binalarda kalmayacağım, geceliği 100-150 riyal olan mütevazi otellerde kalacağım… Ben Aziz Peygamberimizin makamını temsil ediyorsam bunlara dikkat edeceğim.

 

31-Bu yazım sebebiyle bana yine bir soruşturma açılırsa Sayın Cumhurbaşkanım, bilesiniz ki içeride kamufle olan fetöcüler var demektir… Sizden istirhamım merkezdeki tüm birimleri ciddi anlamda sigaya çekmeniz… Çünkü at kılı postal bağı sebeplerle bana soruşturma açılmalarından bıktım….

 

Not: Emekliliğime 2-3 yıl kaldı eğer beni  başkan olarak atarsanız Diyaneti ıslah ederim... Sayın Cumhurbaşkanım,  eğer beni başkanlığa atamazsanız bu sizin takdiriniz ama ben emekli olunca Necaşi’nin hesap önüme altından dağlar koysanız bir daha geri gelmem… Kuşlarımın, ördeklerimin yanından çıkmam dışarı…

 

Beni başkan yapmazlarsa başkan olacak hocamıza yukarıdaki manifesto niteliğindeki maddeleri hayata geçirmesini tavsiye ederim… Yeni başkana bir tavsiyem daha olacak: Gözü paradan başka bir şey görmeyen, hizmet aşkı olmayan İslam için, bu aziz vatan için sancı çekmeyen kimseyi kuruma alma... Bir de bu torpil işine çok dikkat et... Bu ülke çökerse iltimastan-torpilden çöker... Zaten Efendimiz (s.a.v) boşa buyurmamışlar: Liyakatsiz takım makamları işgal ettiklerinde kıyameti bekleyiniz...

 

Bazıları diyecek ki yahu bu nasıl bir müftüymüş, nasıl bir adammış… O kardeşlerime de buradan şöyle cevap vereyim: 

Arkadaşlar ben Karadeniz uşağıyım, dobra söylerim, konuşurken sağım solum oynamaz… Tüm mülkün sahibi Rabbim de beni aha böyle halk etmiş… Yapacak bir şey yok…

 

“Bir gün akşam olur biz de gideriz kalır dudaklarda şarkımız bizim.”

Allah son topraklarımız olan bu aziz vatanı yerli ve yabancı şer güçlerden korusun, emânına alsın…

 

Saygılarımla…

Bu haber 1469 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx