20 Ağustos 2017 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 26°C
Açık
HABER DETAYI
Kore Müzesi yarışmayla yapılacak!
Güney Kore Başkonsolosu Cha Young Cheol dün Lüleburgaz’ı ziyaret ederek yapılacak olan Kore Savaşı Müzesi ile ilgili bilgi aldı.
Lüleburgaz # 10 Ağustos 2017 Perşembe 07:09

Haber Merkezi

Güney Kore Başkonsolosu Cha Young Cheol Lüleburgaz Belediyesi’ni ziyaret ederek, yapılması planlanan Kore Savaşı Müzesi hakkında bilgi aldı.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Kore Başkonsolosu Cha Young Cheol, Ekonomi ve Kültürden Sorumlu Konsolos Oksok Ko ile Tercüman Ester Jung’u Lüleburgaz Belediyesi’nin girişinde karşıladı.

Başkonsolos Cha Young Cheol, Kore Savaşı’na Lüleburgaz’dan da birliklerin katıldığını hatırlatarak, Lüleburgaz’ın kendileri için önemli olduğunu dile getirdi, ayrıca proje halinde olan Kore Savaşı Müzesi’ni duyduklarını ve son derece merak ettiklerini dile getirdi.

İstanbul’da görevli olsa da Türkiye’de 11 ilden sorumlu olduğunu, çoğunun ise Marmara bölgesine ait iller olduğunu söyleyen Cha Young Cheol, sık sık Lüleburgaz’a gelmek istediğini aktardı.

Lüleburgaz hakkında bilgi isteyen Cha Young Cheol, Lüleburgaz’ın nüfusu, ekonomik ve coğrafi konumundan bahseden Başkan Halebak’a Lüleburgaz’ın ekonomik gücünün Kore ile aynı olduğunu söyledi.

1 yıl 9 aydır İstanbul’da görev yaptığını daha önceki görev yerinin Afganistan olduğunu, o zamanlarda Türk Büyükelçisi ile yakın ilişkileri içersinde bulunduğunu söyleyen Cha Young Cheol, Kore ve Türkiye’nin dost ülkeler olduğunu, Kore Savaşı’nda omuz omuza savaştıklarını, Kore’nin bugünkü başarılarının altında Türkiye’nin o dönem ki yardımlarının etkili olduğunu belirtti.

Her yıl 19 Ekim’de Kore’nin özel günü olarak kutlama yaptıklarını aktaran Başkonsolos, Türkiye’nin öneminin sadece o dönemki askeri yardımlardan oluşmadığına, bu dostluğun 2500 yıl öncelerine kadar dayandığını, Türklerin kökenlerinin kendilerine çok yakın olduğunu hatta komşu ülke olduklarını aktardı.

YARIŞMAYLA YAPILACAK TÜRK VE KORELİ MİMARLAR KARAR VERECEK!

Başkan Halebak yapılması planlanan Kore Savaşı Müzesi ile ilgili olarak, Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugayı’nın içerisinde bulunan müzenin dikkat çekmediğini, kimsenin göremediğini ve bu konuyla ilgili Genelkurmay’la anlaştıklarını, yeni yapılacak müzede Kore anıtı, Tören alanı gibi alanların bulunacağını söyledi.

Yapının, düzenlenecek uluslararası yarışmayla ortaya çıkacağını ve yarışmayı kazananın, Türkiye Mimarlar Odasından ve Koreli mimarlarından oluşan jürinin karar vereceğini dile getirdi.

Halebak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Belediye’ye Turgutbey yolu üzerinde, Hamitabat kavşağında bulunan alanı tahsis ettiğini hatırlattı.

   

 

    

Bu haber 447 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
İşten çıkana ‘teşvik’!
Paşabahçe Kırklareli Fabrikası’ nda 10 Eylül 2017 tarihinde işine son verilmesi beklenen 289 işçiden kendi isteği ayrılacak olanlara teşvik ödemesi yapılacağı, başvuruların istihdam fazlası sayıya ulaşmaması halinde diğer çalışanların teşviksiz işten çıkarılacağı duyuruldu.
19.08.2017 07:26
‘Oflu Hoca’ Trakyalı olacak!
‘Oflu Hoca’ serisinin üçüncü filminin Lüleburgaz’da çekilmesi gündemde.
19.08.2017 07:48
'Kent Konseyi nerede?'
‘Çevre Yolu’ yapılması için düzenlenen imza kampanyasının öncüleri Lüleburgaz FM’de soruları yanıtladı. Şevki Vural, ‘Belediye Meclis üyeleri imza verdi mi?’ sorusuna ‘Verenler var’ diye cevap verdi. Programa katılan Mesut Sarıoğlu ise; ‘Kent Konseyi nerede?’ diye sordu.
18.08.2017 18:30
Uyuşturucu ile mücadelede ‘vites yükseltilecek’!
Lüleburgaz Uyuşturucu ile Mücadele Kurulu’ nun toplantısında yeni kararlar alındı. Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, uyuşturucu temininin önüne geçileceğini belirtirken, İlçe Jandarma Komutanı Nedim Dalgıç yıl içinde yaklaşık 1 milyon kök kenevir imha ettiklerini söyledi.
19.08.2017 07:31
Araçlarda ‘tek tip’ kamera olacak!
Lüleburgaz’da taşımacılık sektörü içerisinde farklı marka ve kalitede bulunan kameraların tek tip kaliteye ulaştırılması amacıyla toplantı düzenlendi.
19.08.2017 07:39
Fıkra gibi ‘tabela’!
Pınarhisar istikametinden Lüleburgaz’ a gelen kamyonların şehir içine girmesini önlemek amacıyla yerleştirilen yön tabelaları arasında ‘Kamyon giremez’ tabelası bulunması dikkat çekiyor.
19.08.2017 07:30
Virajı alamadı tarlaya uçtu!
​​​​​​​Tatarköy yolunda meydana gelen kazada 3 kişi yaralandı.
19.08.2017 07:47
Burada inekleri robotlar sağıyor!
Lely, Trakya’daki süt sığırcılığını Avrupa standartlarına taşımak için hayvan çiftliklerine verimlilik analizi ve danışmanlık hizmeti verecek. Trakya’da 5 çiftliğe hizmet veren Lely’nin Türkiye Genel Müdürü Jülide İyigün, Müsellim köyündeki hayvan çiftliğini ziyaret etti.
19.08.2017 07:24
Lüleburgaz’ a 2 yeni Üroloji Uzmanı!
Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ nde Üroloji Uzmanı sayısı 4’ e yükseldi.
19.08.2017 07:17
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter