22 Mayıs 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Kore Müzesi yarışmayla yapılacak!
Güney Kore Başkonsolosu Cha Young Cheol dün Lüleburgaz’ı ziyaret ederek yapılacak olan Kore Savaşı Müzesi ile ilgili bilgi aldı.
Lüleburgaz # 10 Ağustos 2017 Perşembe 07:09

Haber Merkezi

Güney Kore Başkonsolosu Cha Young Cheol Lüleburgaz Belediyesi’ni ziyaret ederek, yapılması planlanan Kore Savaşı Müzesi hakkında bilgi aldı.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Kore Başkonsolosu Cha Young Cheol, Ekonomi ve Kültürden Sorumlu Konsolos Oksok Ko ile Tercüman Ester Jung’u Lüleburgaz Belediyesi’nin girişinde karşıladı.

Başkonsolos Cha Young Cheol, Kore Savaşı’na Lüleburgaz’dan da birliklerin katıldığını hatırlatarak, Lüleburgaz’ın kendileri için önemli olduğunu dile getirdi, ayrıca proje halinde olan Kore Savaşı Müzesi’ni duyduklarını ve son derece merak ettiklerini dile getirdi.

İstanbul’da görevli olsa da Türkiye’de 11 ilden sorumlu olduğunu, çoğunun ise Marmara bölgesine ait iller olduğunu söyleyen Cha Young Cheol, sık sık Lüleburgaz’a gelmek istediğini aktardı.

Lüleburgaz hakkında bilgi isteyen Cha Young Cheol, Lüleburgaz’ın nüfusu, ekonomik ve coğrafi konumundan bahseden Başkan Halebak’a Lüleburgaz’ın ekonomik gücünün Kore ile aynı olduğunu söyledi.

1 yıl 9 aydır İstanbul’da görev yaptığını daha önceki görev yerinin Afganistan olduğunu, o zamanlarda Türk Büyükelçisi ile yakın ilişkileri içersinde bulunduğunu söyleyen Cha Young Cheol, Kore ve Türkiye’nin dost ülkeler olduğunu, Kore Savaşı’nda omuz omuza savaştıklarını, Kore’nin bugünkü başarılarının altında Türkiye’nin o dönem ki yardımlarının etkili olduğunu belirtti.

Her yıl 19 Ekim’de Kore’nin özel günü olarak kutlama yaptıklarını aktaran Başkonsolos, Türkiye’nin öneminin sadece o dönemki askeri yardımlardan oluşmadığına, bu dostluğun 2500 yıl öncelerine kadar dayandığını, Türklerin kökenlerinin kendilerine çok yakın olduğunu hatta komşu ülke olduklarını aktardı.

YARIŞMAYLA YAPILACAK TÜRK VE KORELİ MİMARLAR KARAR VERECEK!

Başkan Halebak yapılması planlanan Kore Savaşı Müzesi ile ilgili olarak, Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugayı’nın içerisinde bulunan müzenin dikkat çekmediğini, kimsenin göremediğini ve bu konuyla ilgili Genelkurmay’la anlaştıklarını, yeni yapılacak müzede Kore anıtı, Tören alanı gibi alanların bulunacağını söyledi.

Yapının, düzenlenecek uluslararası yarışmayla ortaya çıkacağını ve yarışmayı kazananın, Türkiye Mimarlar Odasından ve Koreli mimarlarından oluşan jürinin karar vereceğini dile getirdi.

Halebak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Belediye’ye Turgutbey yolu üzerinde, Hamitabat kavşağında bulunan alanı tahsis ettiğini hatırlattı.

   

 

    

Bu haber 707 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx