21 Temmuz 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 25°C
Açık
HABER DETAYI
Bulgaristan sınırında korkutan iddia!
CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Bulgaristan’a sınır köylerden Türkiye’ye kaçak yollarla canlı hayvan geçirildiği iddiası üzerine bölgeye gitti. Kayan, hayvanlarını sulamak bahanesiyle tampon bölgeye giren Bulgarların, bu hayvanları Türk kaçakçılara sattığını öğrendiklerini söyledi.
Kırklareli # 10 Ağustos 2017 Perşembe 07:59

Tevfik İŞÇİ

Kırklareli’nin Bulgaristan’a sınır Şükrüpaşa köyü ile Demirköy’e bağlı Armutveren köylerinden kaçak yollarla Türkiye’ye canlı hayvan geçirildiği iddiası üzerine CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Sınıra kadar giderek durumu yerinde inceleyen Kayan, kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde ortaya atılan iddiaları köylülerin ağzından dinledi.

Kaçakçılık yapıldığı iddia edilen Armutveren köyünde vatandaşlar ve köy muhtarından bilgi alan Kayan, durumun takipçisi olacağını söyledi.

Kayan yaptığı incelemelerin ardından gazetemize açıklama yaparak; ‘Lüleburgaz'da Pazar akşamı bulunduğum bir düğünden ayrılıyordum. Demirköy’e bağlı Armutveren köyünden bir arkadaşım yanıma yaklaşıp ‘Biraz görüşelim’ dedi. Ben de ‘tamam görüşelim’ dedim. Konuyu açtı. Kendi köyleriyle Kırklareli merkeze bağlı Şükrüpaşa köyü arasında Bulgaristan sınırından Türkiye'ye kaçak canlı hayvan ve ambalajlanmış karkas et getirildiğini anlatıp, ‘Konuyla ilgilenebilir misin? dedi. Ben de Salı günü bölgeye gidip yeri göreceğimi söyledim. Salı günü dört arkadaşımla saat 16:30’da Armutveren’deydik. Köy kahvesinde vatandaşlarımızla konuyu konuşurken durum anlaşıldı’ dedi.

‘TAMPON BÖLGEYE SULAMA BAHANESİYLE GİRİYORLARMIŞ’

Köylüler ile görüşmenin ardından sınır bölgesinde incelemeye çıkan Kayan; ‘Suriyeli kaçak göçmenlerin Bulgaristan'a geçmelerini önlemek için, Bulgar sınırını çizen dereden biraz içeriye tel örgü çekilmiş. Sınırı çizen dereyle tel örgü arasında bir tampon bölge olduğunu gördük. Bu tampon bölgeye hayvanlarını sulamak bahanesiyle geçiren Bulgarların, hayvanların tamamını veya bir kısmını Türk kaçakçılara sattıklarını öğrendik. Canlı olarak veya ambalajlanmış karkas et olarak geçirildiğini anlattılar’ diye konuştu.

BULGARİSTAN’DA 15 TL TÜRKİYE’DE 45 TL!

Kayan, Bulgar sınırından geçirilen hayvan ve etlerin Türkiye’de kaçak yollarda satıldığını öne sürerek bu kaçakçılığın önüne geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bulgaristan'da etin kilosunun Türk parasıyla 15 TL olduğunu, Türkiye'de ise 45 TL olduğunu söyleyen Kayan, bu kişilerin kaçakçılık yönetimiyle harçtan muaf, vergiden muaf bir şekilde satış yaptığını kaydetti.

Bu durumun hem yurt içinde haksız bir rekabet yaratacağını hem de Türk üreticisine büyük bir darbe vuracağını vurgulayan Kayan; ‘Üretici malını satamazken, kaçakçı üretime hiç bir katkı vermeden kilo başına 30 TL para kazanacaktır. Bölgede bulunan hayvan üreticileri, 5-6 aydır kendilerine hiçbir celebin, cambazın uğramadığından söz ediyorlar. Günü gelen borçlarını ödemek için hayvanlarının bir kısmını mecburen satıyormuş. Bu durumda kendilerinin cambazların ayağına gittiklerini, o zaman da mallarını zararına sattıklarını yürekleri parçalanarak anlatıyorlar. Valilik ve güvenlik kuvvetleri  derhal işe el atmalı ve bu rezalete bir son verdirmelidir. Kaçakçıları durdurup, üreticisini güldüremeyen hükümet, dışarıdan saman ithal edip ülke insanını besleyecekmiş. Ne dersiniz? Aklınız eriyor mu?” şeklinde konuştu.

MUHTAR: ‘DUYUMLAR ÜZERİNE JANDARMAYA HABER VERDİK’

Armutveren köyü Muhtarı Hasan Küçükyeşiltepe ise iddalarla ilgili olarak; ‘Şükrüpaşa, Armutveren, İncesırt, Yiğitbaşı, Karacadağ, Sislioba, Beğendik gibi köyler Bulgaristan’a sınır köyler. Bizim burada yaşayan insanlarımız belli. Bu konu hakkında bana da bir takım duyumlar geldi. Jandarmaya haber verdik. Oralı olan olmadı. Ya da baktılarsa da bize bilgi veren olmadı. Bu durum için özellikle 2-3 aydan beri arttı söylemler. Biz de ister istemez köyün içinden geçen yabancı plakalı araçları görüyoruz. Bir anlam veremiyoruz, nereye gittiklerini bilmiyoruz. Kimseyi de suçlayamayız. Benim gördüğüm bir şey yok. Bana gelen duyumlara göre konuşuyorum’ dedi.

 

Bu haber 5840 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx