22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
“SUSUZLUK BIKTIRDI”
Lüleburgaz Barış Mahallesi Özlem Sokak sakinleri yaklaşık bir haftadır, evlerinde gündüzleri az, geceleri ise hiç akmayan sular nedeniyle mağdur. Durumu belediye bildirmelerine rağmen, herhangi bir cevap ve geri dönüş alamayan mahalle sakinleri, evlerini temizleyemedikleri için kötü koku oluşmaya başladığını, temizlik, bulaşık gibi işleri de yapamadıklarını söylediler. Hatta duş almak için akrabalarına gittiklerini aktaran mahalleli, belediyenin bilerek suları kestiğini iddia etti.
Lüleburgaz # 17 Temmuz 2017 Pazartesi 07:18

Özlem sokak sakinlerinden Çağla Şen, her ihtiyacın karşılanması için gerekli suların olmaması sebebiyle 1 haftadır mağdur durumda olduklarını söyledi.

Suların az aktığı zamanlarda  makinenin dahi çalışmadığını belirten Şen, tüm girişimlerine rağmen kendisine belediye tarafından mantıklı bir cevap verilmediğini aktardı.

Duşa girmeye korkar olduklarını ifade eden Şen, “Suyun hayatımızdaki önemini bir kez daha anladık. Bu durum bizi gerçekten zor durumda bıraktı. Sokak sakinleri olarak özellikle üst katlarda oturanların evlerinde hiç su olmuyor. Sularımız gündüzleri çeşmeyi sonuna kadar açmamıza rağmen az miktarda akıyor. Akşamüstünden sonra da tamamen gidiyor. Eşimiz işten eve geldiğinde duşunu alamıyor. Evimizde koku oluşmaya başladı. Temizlik yapamıyoruz. Makinalar suların azlığından dolayı çalışmıyor. Bir ihtiyacımız olduğunda akrabalarımıza gitmek zorunda kalıyoruz. Duşa giremiyoruz. Girdiğimizde de korkuyoruz. Tuvalete giriyoruz sifonu çekemiyoruz. Böyle bir rezalet olamaz. Bu böyle daha ne kadar sürecek bilmiyoruz. Belediyeyi bir haftadır her gün aradım. Biri bana planlı kesintimiz yok, depolarımız dolu diyor. Sıkıntı yoksa neden böyle oluyor dediğimde evinizin tesisatını kontrol ettirin diyorlar. Öyle bir şey olsa sadece bende su olmaz. Bütün mahallenin mi tesisatında sorun var. Yine aradığımda bir başkası da yoğun kullanımdan dolayı olduğunu söyledi. Yoğun kullanım her dakika mı var. Kaç gün sürüyor”

BİLEREK KESİYORLAR İDDİASI

5 yıldır bu mahallede oturduğunu kaydeden Çağla Şen, bir takım olaylara da şahit olduğunu belediyenin bilerek sularını kestiğini iddia etti.

Şen, “Akşamları gece yarısına yakın, bir takım kişiler gelip ana cadde üstünde bir şeyler yapıyor. Onlar gittikten bir süre sonra sular akmamaya başlıyor. Biz suların bilerek kesildiğini düşünüyoruz. Faturalarımızı zamanında ödüyoruz. Hiçbir sıkıntımız yok. Mağdur olan biz oluyoruz. Aşırı kullanım varsa gitsinler o kişilerle çözsünler sorunlarını. Bunu tüm mahalleye yaymak uygun değil” dedi.

ELİMİ YÜZÜMÜ YIKAYAMADIM

Mahalle sakinlerinden Kenan Teber isimli vatandaş da su mağduru olduklarını aktardı.

Her an gidecek korkusuyla yaşamaya çalıştıklarını dile getiren Teber, sabahları işe elini yüzünü yıkayamadan gitmek zorunda kaldığını ifade etti.

Akşamları da işten geldiğinde aynı sorun ile karşılaştığını kaydeden Teber, “Bir haftadır durum böyle. Taşıma sistemi ile ne kadar gidecek bilemiyoruz. Sabah elimi yüzümü yıkamadan çıkıyorum. Akşam da duşumu alamıyorum. Parasını ödediğimiz sudan faydalanamıyoruz” şeklinde konuştu.

“KIZIM BANA TAŞINDI”

Özlem sokakta kızı oturan Sibel Külçe isimli bayan da, kızının bir haftadır sürekli işlerini halletmek için kendisine geldiğini aktardı.

Bu durumun böyle gitmeyeceğini ifade eden Külçe, “1 haftadır kızım her gün bana gelmek zorunda kalıyor. Evinde işlerini yapamıyor. Ben sokağın karşı tarafında Cumhuriyet Mahallesi’nde oturuyorum. Aramızdan bir sokak birde ana cadde geçiyor. Bende olan su karşı taraf yok. Belediye gittiğimizde bizi oyalayıp duruyorlar. Bu duruma çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu insanlar böyle susuz nereye kadar dayanacak” diye konuştu.

“DUŞ ALACAĞIM DİYE OYUN OYNAYAMIYORUM”

Mahalle gençlerinden 12 yaşındaki Efe Can Tütüncü de su mağdurlarından.

Dışarıda oyun oynamaya, üstünü pisletmeye korkar olduğunu söyleyen Efe Can Tütüncü, “Akşamları evde sular olmadığı için gündüz dışarıda terleyip duş ihtiyacı olacağından arkadaşlarım ile oyun oynayamaz oldum. Hatta geçen gün duşta saçıma şampuan sürdüm. Bir baktım ki sular akmıyor. Olan az bir suyla yıkmaya çalıştım. Ertesi gün dışarıda oyun oynarken başımdan köpürmeye başladı. Sular akmadığı için annem ihtiyaçlarımı karşılayamıyor. En çok suya ihtiyacımız var ama o da bizim mahallede yok” dedi. 

 

 

Bu haber 3584 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx