26 Temmuz 2017 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 26°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Peşrev ustası altın kemerin peşinde
Güncel Gündem # 15 Temmuz 2017 Cumartesi 07:14

 644. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Şaban Yılmaz:

"Geçen yıl Kırkpınar'da üçüncü oldum. İnşallah bu sene de altın kemeri zorlayacağız. Hak eden alsın" Er meydanlarında çektiği peşrevlerle bu konudaki ustalığını gösteren, tribünleri en çok coşturan güreşçilerin başında gelen 644. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı 40 yaşındaki Şaban Yılmaz yine favoriler arasında yer alıyor.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkpınar'da başarılı olamak isteyen her güreşçinin kış ayından bu yana hazırlık yaptığını söyledi.

Haftanın altı günü antrenman yaptığını belirten Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekibinin Kırkpınar'a hazır olduğunu ifade etti.

Altınova 3. Hersek Yağlı Güreşleri'nde kemer sahibi olduğunu anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ata sporuna destek çıkan seyircilerimiz bizi sadece güreş sahasında görüyor. Pehlivanlar yıl boyu yoğun şekilde çalışıyor. Güreşe hazırlanmak için sabahın altısında kalkarak koşuyoruz ve ağırlık çalışıyoruz. Gerçekten bir sporcu kolay kolay yetişmiyor. Hayatımızda her şey planlı. Geçen yıl Kırkpınar'da üçüncü oldum. İnşallah bu sene de altın kemeri zorlayacağız. Hak eden alsın. Rabbimiz kime nasip ettiyse o alsın. Güreş sahalarında olduğum sürece iddialıyım. Önce Rabbimiz sonra vücudumuz bize ne zaman dur derse çekilmesini de bileceğiz."

 

 "Kırkpınar'da seyirci peşrevler görecek"

Çektiği peşrevin sahalarda seyirciler tarafından ilgi gördüğünü anlatan Yılmaz,  "Tabi ki o peşrevi çekmek kolay değil. Tribünlerdeki güreşleri seyreden halkımız 'hadi Şaban hadi Şaban' diyor. O seyirci atmosferi içerisinde alkışı hissedince duygulanıyoruz peşrev çekmek istiyoruz. Elmalı'da peşrev çekerken aşil tendonumda bir şey oluştu. Allah'a şükür şimdi iyiyim." diye konuştu.

Kırkpınar'da da seyirciye peşrevler göstereceğini söyleyen Yılmaz, sporcunun en büyük düşmanının sakatlık olduğunu kaydetti.

 

"Kispette oynama yapılıyor"

Şaban Yılmaz, yağlı güreşi bilmeyen bazı yetkililerin konuya müdahil olmasıyla hak yenildiğini öne sürdü.

Kispetlerde de oynama yapıldığını savunan Yılmaz, "Geçen yılki güreşlerin bir çoğunda rakiplerin kispetinin bel iç kısmında  'branda' tabir edilen kaygan yapay deri vardı. Ya da kispetin dikişi deriyle örtülmüştü. Bu böyle devam ederse bende diktireyim eşit olsun dedim. Yani bu nedenle sayısız yenildim. Kasnaktan tutuyorum, çekerken düşüyorum, kayıyorum, puanı alamıyorum. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanımız Musa Aydın sağ olsun ilgilendi." şeklinde konuştu. 

Yılmaz, Kırkpınar ve tüm yağlı güreşlerde pehlivanların aynı standartlarda geleneksel kispeti giymesi ve bunun kontrolünün yapılması gerektiğini dile getirdi.

 

"15 Temmuz şehitleri nurlar içinde yatsın"

15 Temmuz şehitlerine Allah'tan rahmet, gazilere de şifa  dileyen Yılmaz, "İnşallah Rabbimiz bizi onlara komşu eyler. Onların gittiği yer belli. Onların hepsi şehadete gitti. Peygamberimize komşu oldu. Biz de hak ederiz, biz de oluruz inşallah. Bu ülkenin evladı olarak bizler doğruyu yanlışı görüyoruz. Türkiye'ye kim hizmet ederse, bir çivi çakarsa Allah razı olsun ama bu ülkenin çivisini ihtiyaç görüp de hırsızlık yaparsa yakasına yapışacağız. 15 Temmuz şehitleri nurlar içinde yatsın, ailelerine sabırlar diliyorum." diyerek sözlerini tamamladı.AA

Bu haber 208 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Türkiye’nin en başarılı 10 genci aranıyor!
26.07.2017 07:41
Tunca’nın 2 şehri kültürde birleşiyor!
26.07.2017 07:40
Türkiye Romanlar Birliği Konfederasyonu kuruluyor!
Çanakkale Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Hacı Ramazan Işıldak, Türkiye Romanlar Birliği Konfederasyonu kurmak için bir karar aldıklarını söyledi. 
26.07.2017 07:39
Enerji içeceği tüketirken dikkat!
26.07.2017 07:38
Tercihler bu akşam 23:59’da sona eriyor!
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2017 ÖSYS tercih işlemlerinin bugün saat 23.59'da sona ereceği ve sürenin uzatılmayacağı uyarısında bulundu.
26.07.2017 07:54
‘Sosyal medyada 'beğenilmeme' psikolojiyi bozuyor’
Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, sosyal medyada beğenilmeme korkusunun insanlarda psikolojik sorunlara yol açtığını söyledi.
26.07.2017 07:53
Özel güvenlik firmaları denetlendi
Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından özel güvenlik hizmeti veren şirket ve bu şirketlerden hizmet alan kurumlara yönelik denetlemelerde, 8 firmaya 55 bin 766 lira ceza kesildi.
26.07.2017 07:51
Yelken Yarışları ödül töreniyle noktalandı
Tekirdağ'da sona eren 3. Uluslararası Rodosto Cup Yelken Yarışları'nın ödül töreni yapıldı.  
26.07.2017 07:26
Parklarda ‘huzur’ uygulaması!
26.07.2017 07:25
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter