22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
BUĞDAYDA FİYAT AYNI
Toprak Mahsülleri Ofisi 2017 Dönemi Hububat fiyatlarını açıkladı. Buğday fiyatlarının yerinde saydığı görülürken arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden açıklanmadı.
Lüleburgaz # 14 Temmuz 2017 Cuma 07:40

TMO 2017 Dönemi Hububat fiyatlarını açıkladı. Makarnalık buğday ton başına bin  lira, anadolu kırmızı sert buğday ton başına 940 lira olarak açıklandı.

2016 hububat döneminde de makarnalık buğday fiyatı 1.000 TL/Ton, anadolu kırmızı sert buğday fiyatı ise ton başına 910 lira olarak açıklanmıştı.

Arpa fiyatlarının ise  üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden açıklanmadığı belirtildi.

Toprak Mahsülleri Ofisi'nin 2017 Dönemi Hububat fiyatları hakkında yaptığı açıklamada; 2017 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 6 artışla 21,8 milyon ton, arpa üretiminin yüzde 12 artışla 7,5 milyon ton olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Ülkemizde  mayıs ayı içinde başlayan hububat hasadının bugün itibariyle yüzde 50 seviyesine ulaştığı belirtilirken alım fiyatları şöyle açıklandı: "

TMO, 06 Haziran 2017 itibarıyla üreticilere depolama ve finansman imkânı sağlamak amacıyla emanet alımlara başlamış olup 13 Temmuz 2017 tarihine kadar 415 bin ton ürün alımı gerçekleştirmiştir.

TMO alım fiyatları 12 Temmuz 2017 itibariyle açıklanmıştır. 

Anadolu Kırmızı Sert (AKS) ekmeklik buğday (proteini %12,5-13, süne oranı %1'e kadar) alım fiyatı ton başına 940 TL, 

Makarnalık buğday fiyatı ise 1.000 TL/Ton olarak belirlenmiştir.

Açıklanan fiyatlara kalitesine göre %5'e kadar artış uygulanacaktır. Buna göre, ekmeklik buğdaylar ton başına 990 TL'ye, makarnalık buğdaylar ton başına 1.070 TL'ye kadar işlem görecektir. 

Arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden arpa için fiyat açıklamaya gerek görülmemektedir. Ancak emanet karşılığı arpa alımlarına devam edilecektir." 

TMO'nun bugün itibarıyla 300 alım noktasına ilave olarak kapasitesi 1 milyon tonu geçen 24 lisanslı depo işletmesinde de alım yaptığı belirtilirken "Üreticilerimizin ürünlerini sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim etmeleri; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK primi kesintisi yapılmaması ile anlaşmalı bankalardan cazip kredi imkânı ve peşin ödeme gibi avantajlar düşünüldüğünde menfaatlerine olacaktır." denilerek üreticiler uyarıldı.


Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar ise şöyle aktarıldı:

TMO işyerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara ürün bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.

Ürününü TMO işyerlerine teslim eden üreticiler; 22.07.2017 tarihine kadar depo kira ücreti vermeden ürünlerini geri çekilebilecek, açıklanan fiyatlarla TMO'ya satılabilecek veya emanette bırakabilecek.

Ürününü sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim eden üreticiler ise 22.07.2017 tarihine kadar (depo kira ücreti Kurumumuz tarafından karşılanmak kaydıyla) ürününü TMO'ya satabilecektir.

Ürününü TMO'ya anlaşmalı bankalardan alınan banka kartı ile teslim eden üreticilere ödemeler 15 gün içerisinde, banka kartı ile teslim etmeyenlere ise 30 gün içerisinde yapılacak.

Sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim eden üreticiler ise ürünlerini TMO'ya satmaları halinde ödemeler peşin olarak yapılacak.

Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üretici 6,5 TL/Ton ilave gelir elde edecektir.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar) üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir.

 TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecek.

Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.

TMO, altyapısı uygun olan borsalarda da alım yapacaktır. Borsalardan alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir.

 Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO'dan yüzde 30 avans alabilecektir.

Üretici ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. Makbuz senedi karşılığı kredi kullananların kredi faizinin yüzde 25'i TMO tarafından ödenecektir.

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri, Randevularını mutlaka almaları, Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir. Yeni hasat döneminin ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.


    2017 DÖNEMİ TMO ALIM FİYATLARI

 

CİNSİ

ALIM FİYATI

(TL/TON)

MAKARNALIK BUĞDAYLAR

MAKARNALIK BUĞDAY

1.000

DÜŞÜK VASIFLI MAKARNALIK BUĞDAY

840

EKMEKLİK BUĞDAYLAR

ANADOLU BEYAZ VE KIRMIZI SERT BUĞDAY

940

DİĞER BEYAZ VE KIRMIZI BUĞDAY

895

DÜŞÜK VASIFLI EKMEKLİK BUĞDAY

800

 

Bu haber 1769 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx