22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Deneme buğdaylar yüz güldürdü
Eskitaşlı Köyü’nde Salim Meriç’e ait tarlada ekilen deneme buğdaylar yüz güldürdü.
Lüleburgaz # 14 Temmuz 2017 Cuma 07:36

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, buğday ve buğday çeşitliliğinde verimi ve kaliteyi arttırmaya yönelik yapılan buğday çeşidi deneme demonstrasyonu gerçekleştirildi.

Eskitaşlı köyünde Salim Meriç’e ait tarlada ekilen deneme buğday çeşitlerinin hasadı yapılırken, Edirne Araştırma Enstitüsünün üretmiş olduğu tohum çeşitleri verimde ilk sırayı aldı.

Buğday çeşit deneme demonstrasyonu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Lüleburgaz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Süleyman Korkut, iklim koşullarının bu yıl tahıl tarımına  çok uygun olduğu söyledi.

Korkut, “Lüleburgaz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak 22 Kasım 2016 tarihinde Eskitaşlı Köyü’nde çiftçilerimizden Salim Meriç’e ait tarlada ekmiş olduğumuz buğday deneme çeşitlerimizin hasadını yaptık. İklim koşullarının tahıl tarımına çok uygun olduğu bu üretim sezonunda Edirne Araştırma Enstitüsü’nün üretmiş olduğu buğday çeşitlerinden “ Saban 900 kilo, Rumeli 900 kilo, Köprü 900 kilo, Pehlivan 800 kilo, Yüksel 800 kilo ile buğday çeşitleri arasında ilk sıraları paylaştı.” dedi.

Bu haber 782 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx