20 Eylül 2017 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 26°C
Açık
HABER DETAYI
Uçaneller Dominik Cumhuriyeti'ne uçuyor
Lüleburgaz # 14 Temmuz 2017 Cuma 07:10

Lüleburgaz Uçaneller Kuklaevi, Dominik Cumhuriyeti'nde düzenenlenen Verona Uluslararası Tiyatro Festivali'ne davet edildi.

15 Temmuz 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak festivalde ülkemizi temsil edecek olan Uçaneller, 29 ve 30 Temmuz günlerinde 4 gösteri yapacak. Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Arjantin, Meksika, Venezuela ve İspanya'dan katılan tiyatro ekiplerinin yer alacağı festivalde Uçaneller Kuklaevi ''Taş'' adlı oyunu oynayacak.

Küba, İtalya, Moldova, Fas, Bulgaristan ve Tunus'ta düzelennen festivallerde çocuk seyirci yanında büyüklerin de beğenisini kazanan oyunda; Bircan Sarıoğlu ve Mesut Sarıoğlu yer alıyor. Oyunda, karşılaştığımız sorunları ezberlerimizle çözmeye çalışıp büyüttüğümüz ve çoğu kez basit çözümleri gözden kaçırdığımız eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Theodora Popova Lazarova'nın yönettiği oyunun kukla ve sahne tasarımını ise Diana Uzunova yaptı.

Ülkemizde İzmir Kukla Günleri, Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi  23 Nisan Çocuk Şenliklerinde seyircisinin karşısına çıkan oyun, Ağustos ayında Romanya'da, Eylül'de Fransa'da  Ekim ayında ise Sırbistan'da düzenlenen çeşitli festivallarde boy gösterecek.

Uçaneller Kuklaevi Basın sözcüsü Devrim Elif Varol, bu yıl yoğun bir festival programının kendilerini beklediğini belirterek şunları söyledi:

'' Uçaneller Kuklaevi olarak Dominik Cumhuriyeti'ndeki Verona Tiyatro festivaline ilk kez katılacağız. Venezuela, Meksika, Arjantin gibi Güney Amerika ülkelerinden ekiplerin ağırlıklı katılım gösterdiği festival bizim için yeni birikimlere fırsat vereceği gibi bu ülkelerin tiyatrosunu tanıma fırsatı verecek. Bu açıdan bu festival bizim için çok heyecan verici. Katıldığımız bir çok festivalde bir ilk olmak bizim için ayrıca önem taşıyor. Büyük olasılık ki Verona Festivali'ne katılan ilk tiyatro ekibi de Uçaneller olacak. Dünyanın öteki ucunda bayrağımızı dalgandırmak bizim için çok büyük bir onur. ''

''FESTİVAL PROGRAMIMIZ YOĞUN''

2018 Mart ayına kadar neredeyse dolu olan festival programları hakkında bilgi veren Varol şöyle devam etti: ''

Ağustos ayında bu yıl ikinci kez katılacağımız Romanya'daki  Puppets Occupy Street Festival Craiova.'da yapılıyor.  Bizim için çok özel bir festival bu. 25 Ağustos 1 Eylül tarihleri arasında 6 gösteri gerçekleştireceğiz. Craiova'da Kuklalar Sirki adlı gösterimizi sahneleyeceğiz. Craiovalı çocuklarla kukla atölyesi de yapacağımız festivali iple çekiyoruz.

Eylül ayında Avrupa'nın en büyük kukla festivali olan Charleville Mezieres'te düzenlenen kukla festivaline kabul edildik.

Charleville Mezieres' teki  kukla festivalinde yer alacak onlarca seçkin  tiyatro grubundan biri de biz olacağız.  16-24 Eylül 2017 günleri arasında yapılacak festivalde seyircinin beğenisine festival jurisi tarafından seçilen 400 gösteri sunulacak. Biz de bu seçilmiş grupların içine olmaktan mutluluk duyuyoruz. Henüz kendi programımızı ve oyun sayını bilmiyoruz; bu büyük şölenin bir parçası olmak kelimelerle anlatılabilecek bir şey değil.

14-19 Ekim'de Sırbistan'da yapılacak Banja Luka Çocuk Tiyatroları Festivali'nde olacağız. Festival jürisi tarafından seçilen oyunumuz Taş'la sırp çocuklarla  buluşacağız.  Böylelikle Banja Luka'ya da ikinci kez katılmış olacağız.

Kasım ayında da Küba'dan bir davet aldık henüz değerlendirme aşamasındayız. 2018 Mart ayında İzmir Kukla günlerine ''Çirkin Ördek Yavrusu '' adlı gösterimizle davet edildik.

Bu arada Ekim ayında Uçaneller Kuklaevi'nde gösterilerimize başlayacağız.  Şu an yeni bir oyunun çalışmalarını yürütüyoruz. Sezonu yeni oyunumuzla açacağız. Oyun hakkında fazla bilgi vermek istemiyorum sürpriz olsun istiyorum.''

 

Bu haber 664 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Düpedüz ‘işgal’!
Lüleburgaz Okullar Caddesi’nde bir marketin kaldırım ve yol işgali tepkiye neden oluyor. Sebze ve meyve kasalarıyla, tahta paletlerle kapatılan yaklaşık 3 metrelik kaldırımda 1 kişi zor yürüyor.
20.09.2017 07:46
Dayı-yeğen Milli Takım’da!
Lüleburgazlı vücut geliştirme sporcusu 40 yaşındaki Feim Başaran ve 22 yaşındaki yeğeni Feyyaz Kılıç İspanya ve Romanya’daki şampiyonalarda Türkiye’yi temsil edecek.
20.09.2017 07:45
Deveçatağı’nda bir Hollandalı!
Hayvan çiftliklerinde süt verimliliği amacıyla çözümler üreten Lely, 500 baş ve üzeri çiftliklerde 5 gün boyunca 5 çiftliğe ücretsiz hizmet verecek. Lely Hollanda’dan gelen Çiftlik Yönetimi Destek Uzmanı Frank von der Staak bu kapsamda Deveçatağı köyündeki bir çiftlikte incelemelerde bulundu.
20.09.2017 07:31
Bisikletli vatandaşa otomobil çarptı
20.09.2017 07:44
Kıyma 42 kuşbaşı 45 lira!
Kurban Bayramı’nın ardından düştü düşecek denilen et fiyatları Lüleburgaz’da bayram öncesindeki seviyede devam ediyor. Lüleburgaz’da kıymanın kilosu 42 liradan, kuşbaşı ise 45 liradan satılıyor.
20.09.2017 07:43
‘Ciğer’parem!
20.09.2017 07:37
Hürriyet Caddesi’nde kanal çalışması
20.09.2017 07:43
Lüleburgaz’dan Hatay’a 30 vagon askeri araç!
20.09.2017 07:42
Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto!
Eğitim-Sen, okulların açıldığı Pazartesi günü Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto gerçekleştirdi.
20.09.2017 07:41
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter