26 Mayıs 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 16°C
Açık
HABER DETAYI
Bugün çok sıcak olacak
Lüleburgaz # 13 Temmuz 2017 Perşembe 07:47

Kırklareli'de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları bugün en yüksek seviyeye çıkacak.

Bugün Kırklareli'de beklenen en yüksek sıcaklık 35 derece iken Lüleburgaz'da beklenen en yüksek hava sıcaklığı 36 derece.

Uzmanlar vatandaşları güneş ve sıcak çarpmalarına karşı uyarırken özellikle yaşlılar, kronk hastalığı olanlar ve gebelerin çok dikkatli olması gerektiğine dikkat çekildi.

Kırklareli'de ve çevresinde yarın gökgürültülü saganak yağış beklenirken ve hava sıcaklıklarında da 4-5 derece azalması  bekleniyor.

Uzmanlar, günün en sıcak saatleri olan 10.00 ile 16.00'da mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısında bulunuyor.

Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Cerit  de aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Sıcaklıkların nem artışına bağlı olarak vücut ısısını arttırdığını aktaran Cerit, şu uyarılarda bulundu:

"Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Günün en sıcak saatleri olan 10.00 ile 16.00'da mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır."

Bu haber 1470 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx