22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Akım'dan Türkiye 23. sü!
Lüleburgaz Özel Akım Koleji öğrencisi Murat Ekici, LYS'de büyük bir başarıya imza atarak alanında Türkiye 23.sü oldu.
Lüleburgaz # 13 Temmuz 2017 Perşembe 07:34

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’dan  LYS  Türkiye 23’üsü çıktı. Lüleburgaz Özel Akım Koleji öğrencisi Murat Ekici, alanında 590,28 puan yaparak Türkiye 23. sü olmaya başardı.

Başarılı öğrenci bu derecesiyle hayalini kurduğu Tıp ve Bilgisayar Mühendisliği arasında tercih yapacakken, Görünüm’e konuştu.

Ev hanımı anne ile Elektrik-Elektronik Mühendisi ailenin çocuğu olan Murat Ekici, başarıya nasıl ulaştığını, çalışma şeklini ve bundan sonra ne yapacağı hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

EKSİKLERİMİ SÜREKLİ KAPATTIM

Annesi Samsunlu babası Konyalı olan ve Lüleburgaz’da dünyaya gelen Murat Ekici, İlkokulu 5. Sınıfa kadar İstiklal İlkokulu’nda okudu. Sonrasında Lüleburgaz’da özel bir okulda ortaokula devam eden Ekici, lise son sınıfta ise  Özel Akım Koleji’ne geldi.

Derslerinde son derece başarılı olan Murat, sınava hazırlık sürecinde  kaç soru çözdüm, kaç saat çalıştım yerine eksiklerini zamanında ve en iyi şekilde giderme yolunu seçti.

Murat Ekici başarısının sırrını şöyle anlattı: “Okul hayatım boyunca genel olarak saatlerce çalışmaktan ziyade anlamadığım yerleri, eksik kalan bilgimi tamamlamaya çalıştım. Son senemde de Akım Koleji’ndeki ortam benim başarımda büyük pay sahibi oldu. Burada arkadaş ortamı olsun çalışma ortamı olsun beni hep zinde tutan etkenler oldu. Sorunum olduğunda daha sonraya bırakmadan o gün içinde doğruyu öğrendim. Sınav öncesi de stresten uzak durup sadece sınava odaklandım”

BENİM İÇİN FEDAKÂRLIK YILIYDI

Ekici, lise son sınıfta birçok sosyal aktiviteyi es geçip sadece derslerine odaklandığını söylerken, “Lise son sınıf benim için fedakarlık yılı oldu. Benim gibi birçok arkadaşımın da öyle olmuştur ama ben özellikle dikkat ettim. Birçok sosyal aktiviteyi es geçtim. Uzak durdum. Ne yaparsam kendim için yapacağımı biliyordum. Tabi burada nasıl çalıştığını da bilmek önemli. Diğer senelerin de bu başarımda etkisi var. Bu süreçte ailem de hep destekçim oldu. Sonuçların açıklandığı an da heyecanımı ilk onlarla paylaştım. Ben yan odada öyle gezerken bir kontrol edeyim dedim. Saat 21:00 sıralarıydı. Ben daha geç açıklanır diye beklerken, ekran açılınca bir anda heyecanım arttı. Kontrol ettiğim de derecemi gördüm. Sonra ailemin yanına giderek büyük sevinç yaşadık.” diye konuştu.

%50 TIP, %50 MÜHENDİSLİK

Türkiye üçüncüsü olarak büyük bir derece elde eden Murat Ekici Tıp ile Bilgisayar Mühendisliği arasında bir tercih yapacağını kaydederken, “Hedeflerim arasında Tıp ve Bilgisayar Mühendisliği vardı. Aynı hala fikirdeyim. İkisi arasında yarı yarıya bir düşüncem var. Şuan net bir şey diyemeyeceğim, araştırma içindeyim. Tıp için Koç Üniversitesi’ni, Bilgisayar Mühendisliği için de Boğaziçi’ni istiyorum." dedi.

“ÖĞRENCİMİZLE GURUR DUYDUK”

Özel Akım Koleji Kurucularından Ümit İşkan da öğrencileri ile gururlandıklarını belirterek eğitimdeki ikinci yıllarında böyle bir başarıyı yakaladıklarını dile getirdi.

Bölgenin eğitimdeki başarısı çıtasını bu derece ile yükselttikleri için ayrıca sevinçli olduklarını aktaran İşkan, “Murat efendi, saygılı, çalışkan, ufku geniş ve sevecen bir öğrencimizdi. Kendisine  ilk 20 içinde olacağını  bazen söylüyordum. Başaracağına inancımız tamdı. Nitekim de bizi yanıltmadı. Bu söylemlerimiz ise kesinlikle bir baskı olarak olmadı. Her zaman daha iyisini vermek için çalıştık. Bundan sonrası için kendisine başarılar diliyoruz. Yapacağı tercih kendi geleceğini belirleyecek. Bir kişi sevdiği mesleği yapınca mutlu oluyor. Ona da ileride seveceği ve mutlu olacağı mesleği seçmesi için söyledim. Kendisi bizim için de gurur kaynağımız oldu. Lüleburgaz’da sanıyorum daha önce böyle bir başarı yoktur. İnşallah ilerleyen süreçte okul olarak bu başarı çıtasını daha da yükseltiriz.” şeklinde konuştu.

Bu haber 9244 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx