26 Mayıs 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 16°C
Açık
HABER DETAYI
O tren buraya gelecek!
Lüleburgaz # 18 Mayıs 2017 Perşembe 07:47

Kaner AKANER

Lüleburgaz Lisesi’nde açılan 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda yer alan ‘Maglev Trenler’ projesiyle geleceğin teknolojisi gözler önüne seriliyor.

Lüleburgaz Lisesi 10-B sınıfından Gözde Nur Yılmaz, Sibel Sürgüt ve Özge İlgin, geliştirdikleri ‘Maglev Trenler’ projesi ile uzun mesafeleri daha kısa zamanda aşmayı planlıyor.

Öğrenciler yaptıkları açıklamalarda; ‘Maglev Tren Teknolojisi, büyük ölçüde geliştirilme aşamasında olduğu için henüz yaygın olarak kullanılmaya başlanmadı. Şu an Almanya ve Japonya maglev tren teknolojileri üzerinde çalışıyor. Maglev trenin ilk örneği Çin’in Şangay kentinde kullanılmaya başlandı. 30 kilometrelik bir hat üzerinde çalışan tren bu mesafeyi 7 dakika 20 saniyede geçebiliyor’ dediler.

Öğrenciler maglev trenlerin çalışma sistemi ile ilgili verdikleri bilgide; ‘Maglev trenler, iki mıknatıs eş kutupları birbirini iter. Alt alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatıstan biri manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir şeye değmeden havada durabilir. Maglev trenler de bu ilkeyle çalışıyor. Maglev trenlerin altında mıknatıslar bulunuyor. Bu mıknatıslar sayesinde tren, raylar üzerinde 10 mm’lik bir yükseklikte ilerler. Raylarla temas olmadığı için sürtünme büyük ölçüde azaltılmış olur. Maglev hızlı transit yapabilir, daha fazla enerji verimi ve çevre dostudur. Maglev trenler kısa mesafeli hava trafiğini cazip yolculuk süreleri ile değiştirebilirler. Maglev kılavuz ray yapımı gittikçe daha ekonomik hale geliyor. Maglev sistemleri geleceğe yönelik, gerçekçi ve önemlidir’ dediler.

 

Bu haber 1238 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx