26 Mayıs 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 16°C
Açık
HABER DETAYI
Belediye ‘İzmir Marşı’ ile yıktı!
Kırklareli # 18 Mayıs 2017 Perşembe 07:37

Kaner AKANER

Kırklareli Belediyesi tarafından Yayla Mahallesi’nde yapılan Atatürk Evi’nin önünde bulunan 20 metrekarelik yapı İzmir Marşı ile yıkıldı.

Kırklareli Belediyesi tarafından yaptırılan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki doğduğu evin aynısı olarak inşa edilen Atatürk’ün Evi’nin önünde bulunan yapı mahkeme kararıyla yıkıldı.

Yıkım işlemi öncesi bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu; ‘Bugün 2,5 yıllık bir serüvenin sonuna geldiğimizin sevincini yaşamak için buradayız. Burada 3 arsa vardı. Birini hayırsever bir arkadaşımız Atatürk Evi yapılması için belediyemize bağışladı, diğerini biz kamulaştırdık. Burada gördüğünüz 20 metrekarelik bir alan için sorunlar yaşadık. Şu gerçeğin altını çizmek istiyorum. Atamızın büyüklüğü ve hukuka duyduğumuz saygıdan dolayı buradayız’ dedi.

Yıkılan yer ile alakalı bilgiler veren Kesimoğlu; ‘Öncelikle biz burasını hibe alalım dedik, bedeli ile satın almak istedik. Fakat oyalama işlemleri ile karşı karşıya kaldık. Daha sonra kamulaştırma kararı aldık. Bizim adli yargıdaki kamulaştırma kararımızla ilgili Edirne’deki idare mahkemesine yürütmeyi durdurma kararı ile gidildi. Sonunda tapuyu aldık’ diye aktardı.

‘30 AĞUSTOS’TA AÇMAYI PLANLIYORUZ’

Atatürk Evi’nde Mustafa Kemal türküleri söyleneceğini belirten Kesimoğlu; ‘ Burada Atamızın ismi, eserleri, devrimleri yükselecek. Mustafa Kemal’in eserlerine ismine ve devrimlerine bağlılığımızın nişanesi olarak bu binamızı 30 Ağustos’ta açmayı planlıyoruz’ ifadelerini kullandı.

Kesimoğlu’nun konuşmasının ardından yapı, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından alkışlar ve İzmir Marşı eşliğinde yıkıldı.

Bu haber 1119 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx