25 Mayıs 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 14°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
‘Yabancılara ne kadar arazi satıldı?’
Kırklareli # 17 Mayıs 2017 Çarşamba 07:27

Haber Merkezi

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, 1923’ten 2017’ye kadar yabancılara satılan tarım arazilerinin illere göre miktarını sordu.

CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde 1923’ten 2017’ye kadar yabancılara satılan tarım arazilerinin miktarını sordu.

Gündoğdu önergesinde; ‘Cumhuriyetin kurulduğu 1923 yılından 2017 yılına kadar yabancılara satılan toplam tarım arazisi miktarı yıllara ve illerimize göre ne kadardır, satılan arazilerden ülke ekonomisine ve Türk çiftçisine sağlanan ekonomik gelir ne kadardır, tarım alanı topraklarımızın mülkiyet hakkının elimizden çıkmasının ülkemize ve çiftçimize gelecekte ne gibi faydalar sağlayacaktır?’ diye sordu.

‘İŞLENEN TARIM ALANLARINDA ARTIŞ VAR MI?’

Gündoğdu ayrıca; ‘Ülkemizin sahip olduğu, illerimize göre 2002-2017 yılları itibariyle toplam tarım alanı ve işlenen tarım alanı ne kadardır, son 15 yıllık dönemde illerimize ve yıllara göre tarım alanlarında ve işlenen tarım alanlarında yıllara göre artış var mıdır, var ise ne kadardır, artış yok ise yıllara göre ne kadar tarım alanı ve işlenen tarım alanı kaybedilmiştir, yok edilmiştir, kaybedilen tarım alanlarının Türk çiftçisine, ekonomimize kaybı ne kadardır, bu kaybı nasıl telafi edeceksiniz? Ülkemizde illerimize göre işlenebilir tarım alanlarından ne kadarı sulanabilir alanlardır, sulanabilir alanların artması için neler yapacaksınız, bu kapsamda çiftçilerimize hangi destekleri sağlayacaksınız?’ sorularına yanıt istedi.

 

Bu haber 647 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx