26 Mayıs 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 16°C
Açık
HABER DETAYI
‘Komşu santral değil deniz turizmi yapıyor’
Kırklareli # 17 Mayıs 2017 Çarşamba 07:23

Metin KARAKUŞ/Kırklareli

Kırklareli Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Cemre Gökçe, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak Dereköy Kapaklı bölgesinde içme suyu kaynakları üzerinde faaliyeti sona eren taş ocağı sahasında incelemelerde bulundular.

Gökçe, konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında; ‘Dereköy Kapaklı bölgesinde içme suyu kaynakları üzerinde, faaliyeti sona eren taş ocağı sahasında incelemelerde bulunduk. Sahada ki faaliyeti sona ermiş olan işletmenin tüm kirletici atıklarını sahada açılan bir çukura gömerek sahayı terk etmiş olduğunu gözlemledik’ dedi.

‘TERMİK SANTRAL ALANI İNCELENDİ’

Gökçe, Armağan köyü, Balaban, Dupnisa mağarası ve İğneada Longoz ormanları ziyaretlerinin ardından Türkiye’nin en kuzey batısında sıfır noktasında bulunan Beğendik köyünde 2012 yılında Entegre Termik Santral kurulması planlanan sahada incelemelerde bulunduklarını aktardı.

Gökçe şunları söyledi; ‘Karşıya bakıldığında Turizm ile kalkınmayı amaç edinen komşumuzun,  dar bir alanda küçük bir köyde doğal yapıya uygun konaklamalı otel ve pansiyonların deniz turizminden gelir elde etmeye çalıştıkları örnek alınarak, Karadeniz’in en güzel plajlarından biri olan sahillerimizde termik ya da nükleer santralar değil, doğal yapıya uygun konaklama merkezleri oluşturularak balıkçılık ve turizmin geliştirilmesinin geleceğe yapılacak en değerli yatırım olduğunu düşünüyoruz. Final noktamızı Mahya tepe olarak seçtik. Trakya’nın en yüksek noktadan Ergene havzasının verimli tarım alanlarının vahşi madencilik yerine tarımsal faaliyetlerin gerçekleşmesini görmek istediğimizi ve bunun yanı sıra verimli havzanın da tarımsal SİT alanı olarak ilan edilmesi gerektiği kanısına vardık. Bu tür inceleme ve değerlendirme gezilerinin önümüzdeki süreçte devam edeceğini, Gençlik Meclisi olarak bu inceleme gezileri sonucunda hazırlanacak raporların da paylaşılacağını kamuoyu bilgisine sunuyoruz. Gelecek Biziz. Gelecek adına verilecek her türlü kararlarda Seçilmiş ve atanmışlara sesleniyoruz. Bizim ve bölgemiz adımıza karar verirken, bizimde görüş ve önerilerimizi dikkate almanızı talep ediyoruz’

 

 

Bu haber 464 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx