25 Mayıs 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 14°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Yapılandırmada son gün 31 Mayıs!
Lüleburgaz # 16 Mayıs 2017 Salı 07:41

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz Vergi Dairesi Müdürü Remzi Üver, 6736 sayılı kanun kapsamında Mayıs ayına ertelenen yapılandırma borçlarının son ödeme tarihinin 31 Mayıs olduğunu açıkladı.

Üver, Mali Müşavirler ve Oda Başkanları ile bir araya gelerek taksitlerin ödenmesi hususunda bilgilendirmede bulundu.

Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısında konuşan Üver, vatandaşların yapılandırmalarının bozulmaması için taksitlerini 31 Mayıs tarihine kadar ödemesi gerektiğini söyledi.

Mali Müşavirlerden ve Oda Başkanlarından bu konuda mükellefleri uyarmaları veya hatırlatmalarını isteyen Üver, kimsenin bu konuda zarar görmesini istemediklerini kaydetti.

19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı kanunda bir takım düzenlemeler yapıldığını ifade eden Üver, “Mükelleflerin borç yükünün azaltılması, borçların taksitler halinde ödenebilmesi, vergi ihtilaflarının sonlandırılması, devam eden vergi incelemeleri için kanundan yararlanılabilmesi, daha önce unutulmuş eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi gibi huşularda 19 Ağustos 2016 tarihinde 6736 sayılı kanun yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlarımıza, yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanı verildi. İlk ödeme tutarlarının yapılması gereken süre de 30 Kasım 2016 tarihiydi. Bazı vatandaşlarımız bu süre zarfından ödeme yapmadığı için kanundan yararlanma hakları sona ermiş fakat kanuna eklenen geçici bir madde ile kendilerine son bir şans daha verildi” dedi.

31 MAYIS SON ŞANS!

Üver eklenen geçici bir madde ile bir şans daha verilen mükelleflerin ödemelerini yapmalarını isterken, “Yapılandırma ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecekler. Böylece kanundan yeniden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaklar. Ayrıca kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir. Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu şansın kaçırılmaması gerekir diye düşünüyorum. 31 Mayıs’ta ödenmeyen 1. ve 2. taksitler yapılandırmayı bozacak. Bunun için gün 31 Mayıs” şeklinde konuştu.

Üver ayrıca yapılandırılan vergi borçlarının, www.gib.gov.tr’den kredi kartı ile ödenebileceğini sözlerine ekledi.

Bu haber 767 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx