30 Nisan 2017 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 11°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
SINAV KAYGISI
Özel Lüleburgaz Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Berrin Kaya
Lüleburgaz # 19 Nisan 2017 Çarşamba 07:33

Sınav kaygısını anlamak için önce ‘KAYGI’ duygusu anlaşılmalıdır.

Kaygı hepimizin tanıdığı, deneyimlediği bir duygu ve diğer tüm duygularımız gibi bir işe yaradığı için vardır.

      Basitçe duygularımızı olumlu ve olumsuz hissettirenler diye ayırırsak, mutluluk, huzur, güven olumlu, öfke nefret korku ise olumsuz hissettiren duygulara örnek olarak verilebilir.

      İnsanoğlunu yaratıcı kılan duygular olumsuz hissettirenlerdir. Şöyle ki; korku yaşam üretir, ölüm korkumuz olmasa kendimizi tehlikelerden koruyamazdık. Korku, ilkel çağlardan beri insanoğlunu daha ileri aşamalara taşıdı, tekerleğin bulunması da organ naklinin gelişmesi de hep bu duygunun sayesinde oldu.

     Peki ne oluyor da bu duygu hastalık düzeyine erişiyor? Kaygı ve korku zamanında ve uygun biçimde karşılanıp değerlendirilmezse üretici olmaktan çıkar. Aşırı artması ile de tam ters etki eder. Örneğin; Gelecek kaygısı olan çocuk ders çalışır, ama bu duygu bozukluk derecesine ulaşırsa okuduğunu bile anlayamayacak hale gelebilir, hafızası kötüleşir ve daha önce öğrenmiş olduğu kayıtlı bilgiyi dahi kullanmasına engel olur, hatta bir süre sonra çarpıntı, uykusuzluk, mide – barsak şikayetleri ve ağrı gibi bedensel belirtiler başlar.

‘NE YAPILMALI?’

İlk olarak, sınav kaygısının aşırılaşmasına engel olmak gerekir. Bu noktada asıl iş aileye düşer. Tüm eğitim hayatları boyunca çocuklara aşırı beklenti içeren sözler sarf edilmemelidir. (Bak senin için neler yaptık başarman gerekiyor) Başarılarına oranlı bir sevgi alacakları ima edilmemelidir (seni seviyoruz başarılı olduğundan) Başarısızlıkları karşısında cesaretlendirici olunmalıdır (yapamamış olabilirsin, bizim de her şeyi tam yapamadığımız oluyor, önemli olan emek vermen ve denemekten vazgeçmemen) Diğer akranlarıyla ilgili kıyaslamalar yapılmamalıdır. Tek seçenek sunmak da bir hatadır, alternatifleri olduğunu bilmek onu rahatlatacaktır. İstediği hedefe engel olmayın sevdiği mesleğe ilerlemek için çalışması daha kolay olacaktır.

    Eğer kaygı bozukluğu gelişiyorsa, sınav için vakit varsa çocuğunuzu birkaç hafta gözlemleyin ve destek olmaya çalışın, asıl sınavın disiplinli çalışma dönemi olduğunu hatırlatın. Üstesinden gelemediğini fark ederseniz, kaygının bedensel belirtileri gelişmişse, çocuğunuza bu endişenizi anlatıp profesyonel destek için cesaretlendirin.

     Aileler bazen ilaç verilecek korkusuyla başvurmak istemez, tek sorun sınav kaygısıysa ve yeterince zaman varsa, beden belirtileri çok ağır değilse bu sorun psikoterapilerle kolayca aşılır.

      Bazen sadece çocukla değil, aile ile de çalışmak gerekir, aile bütünlüğü içinde çocuğun sorunun çözümlenmesi daha da kolay olacaktır.

 

     Sınava giderken, asıl sınavın bittiğini, önündeki 2 saatin prosedür olduğunu, alternatifleri olduğunu, her ne olursa olsun onu sevdiğinizi söyleyerek onu sınav salonuna yollayın…

Bu haber 332 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Emekli öğretmen Aktan vefat etti!
29.04.2017 19:16
'İl' mi oluyoruz?
29.04.2017 16:52
‘TUZAK’ GİBİ!
Lüleburgaz Gençlik Parkı’nda bulunan spor aletleri ve çocuk parkı, son görüntüsüyle tuzağı andırıyor. Çocuk parkının zeminindeki yumuşak yüzeyli döşemelerin kalktığı görülürken, spor aletleri de tutanın elinde kalıyor. Gençlik Parkı’nda dün de bir çocuğun yerdeki kabaran döşemelere takılıp düşerek yaralandığı iddia edildi.
29.04.2017 07:44
Apartmana ait çöplük!
29.04.2017 07:43
Uyuşturucu tedavisi Lüleburgaz’da da olacak!
İlçe Uyuşturucu ile Mücadele Kurulu Toplantısı’nda, yeni yapılacak Lüleburgaz Devlet Hastanesi’nde de uyuşturucu bağımlılarına tedavi verilmeye başlanacağı açıklandı.
29.04.2017 07:40
Huzurevi senaryodan ‘yandı’!
Lüleburgaz Huzurevi’nde yangın tatbikatı gerçekleştirildi.
29.04.2017 07:42
Satrançta kupa onun!
29.04.2017 07:41
Arabaya kadın eli değdi!
29.04.2017 07:39
Belediyeler ‘Ergene Havzası’ için toplandı!
Marmara Belediyeler Birliği, ‘Ergene Havzası Koruma Eylem Planı Bölgesel Değerlendirme Toplantısı’nı Lüleburgaz’da gerçekleştirdi.
29.04.2017 07:37
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter