22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
‘Fotoğrafla konuşan’ adam!
Lüleburgazlı ‘aykırı’ fotoğraf sanatçısı Ufuk Kıray, ‘Dikkat Fotoğraf Çekebilir’ isimli kitabı için Lüleburgaz’da imza günü düzenledi. Kıray, kitap ve kısa film çalışmalarını Görünüm okurlarıyla paylaştı.
Lüleburgaz # 18 Nisan 2017 Salı 07:27

Kaner AKANER

‘Dikkat Fotoğraf Çekebilir’ isimli kitabıyla ve çektiği ‘Eksi 18’ filmiyle adından söz ettiren Lüleburgazlı fotoğraf sanatçısı Ufuk Kıray Lüleburgaz’da imza günü düzenledi.

Ülke gündemine dair eleştirel fotoğraf çalışmalarıyla adından söz ettiren Ufuk Kıray gazetemizin muhabiri Kaner Akaner’e açıklamalarda bulundu.

‘FOTOĞRAFIN İÇİNE DOĞDUM’

Fotoğrafın içine doğduğunu söyleyen Kıray; ‘Bizde fotoğrafçılık baba mesleği.  Babam Lüleburgaz’ın en eski fotoğrafçılarından. Ben fotoğrafın içine doğdum.  Ama benim fotoğrafla tanışma sürecim şöyle oldu; üniversite bitti, askerlik bittikten sonra dükkanı devraldım babamdan.  Stüdyo fotoğrafçılığı yapmaya başladım ama kitap içerisindeki fotoğrafçılığa geçmem biraz dijital fotoğrafçılığı keşfetmemle oldu. İnternette bir fotoğraf sitesine kayıt olmuştum.  O site benim için dönüm noktası oldu. ‘Fotoğrafla başka bir şeyler yapılabiliyormuş’u orada gördüm. Orada ufak ufak kurgusal çalışmalar yaparak bu son kitap içinde gördüğümüz fotoğraf çalışmalarına ulaştım’ dedi.

‘BENİM İÇİN FOTOĞRAF BİR KONUŞMA ARACI GİBİ’

Fotoğrafın mesaj iletme yolunu kullanarak çalışmalar yaptığını kaydeden Kıray; ‘Ben fotoğrafın anlatım, bir mesaj iletme yönünü kullanıyorum. Bir konuşma aracı gibi. Yaklaşık 10 yıldır da toplumsal meseleler üzerine eleştiriler kurgular yaptım. Onları bir kitap içerisine topladım. Kitapta yaklaşık 30 fotoğraf var. Toplumsal olayları fotoğrafa dönüştürdüğüm için fotoğraf üretme çok hızlı olamıyor. Öncesinde bir olay olması gerekiyor ve benim o olay üzerine bir söz söyleme ihtiyacım olması lazım. Ondan sonra o olayla ilgili bir fikir düşünüyorum. O fikir fotoğrafa dönüşürse onu çekme, çalışma aşamalarına başlıyorum, en iyi ihtimalle bir fotoğrafın oluşma süresi 1 ayı buluyor. O yüzden çok hızlı üretimler yapabileceğim bir alan değil’ ifadelerini kullandı.

‘BİR KONU YOKSA MAKİNEMİ YANIMDA TAŞIMIYORUM’

Türkiye’deki fotoğraf sektörünü yorumlayan Kıray; ‘Dijital fotoğrafçılığın yaygınlaşması öyle bir sonuç doğurdu. Ama ben şunu söylüyorum; fotoğraf eğitimleri verdiğim kurumlar da oluyor. Hobi olarak fotoğraf çekebilirsiniz, tatillerde hatıra amaçlı olarak da ama biraz da fotoğrafın bir şeye hizmet etmesi lazım. Bu kadar hızlı tüketilen bir şey olmaması lazım. Mesela bir konu ile ilgili fotoğraf çekmeyeceksem makinemi yanımda taşımıyorum.  Bana sorduklarında fotoğrafçıyım diyorum ama aslında çok da kendimi öyle hissetmiyorum. Fotoğrafın biraz da bu mesaj iletme gücünün farkına varıp, fotoğrafçıyım diyen kişilerin de kullanmasında fayda var.  Şahsi olarak fotoğraf benim için bir konuşma dili aslında. Ben kendimi ifade etme aracı olarak fotoğrafı kullanıyorum’ diye aktardı.

‘TAMAMEN LÜLEBURGAZ’DAN BİR EKİPLE ÇALIŞTIK’

Çektiği kısa film hakkında da bilgi veren Kıray; ‘Ben uzun yıllar toplumsal meseleleri fotoğrafa dönüştürme çabası içerisindeydim. Bu fotoğrafları kitaba dönüştürdükten sonra o fotoğraf sürecini biraz askıya alıp toplumsal meseleler üzerine eleştirel kısa filmler yapmaya devam edeceğim. İlk filmim tecavüz yasasını eleştiren ‘Eksi 18’  diye bir filmdi.  O bir başlangıç oldu. Ondan sonraki üretimlerim kısa filmler üzerine olacak. Kamera önü ve arkası tamamen Lüleburgaz’dan bir ekiple çalıştık. Fotoğraflarımın çoğu da Lüleburgaz’da çekilmişti.  Bana yardım eden arkadaşlarımla birlikte filmde beraber çalıştık. Eski bir mekan lazımdı bize, tek katlı. O mekanı da Alpullu’da buldum. 12-13 saat süren çekimler sonrasında filmi tamamladık’ dedi. 

‘ŞİKAYET EDİLMEDEN ÖNCEKİ GÜN 70 BİN KİŞİ İZLEMİŞTİ’

Kısa filminin kısa zamanda çok sayıda kişi tarafından izlendiğini söyleyen Kıray; ‘Yurtiçi ve yurtdışı birçok festivale katıldım. Aslında ben şöyle düşünüyordum; toplumsal meseleler üzerine bu benim için bir başlangıç filmiydi. Onu festivallere göndermek gibi bir amacım yoktu.  O yüzden filmi ilk YouTube üzerinden izleyici ile buluşturdum. Fakat çok da iyi bir izlenme rakamına ulaştı.  Günde ortalama 20 bin kişi izliyordu. Fakat gelen yoğun şikayetler yüzünden film YouTube’dan kaldırıldı. Filmi, şikayet edilmeden önceki gün 70 bin kişi izlemişti. Film çok kısa bir sürede 300-350 bin rakamının üzerine çıkmıştı. Film YouTube’den kaldırılınca ben de yurtiçi ve yurtdışı festivallere göndermeye başladım. Türkiye’deki festivallerde aynı mantık devam ediyor. Seçilemiyor fakat iki tane yurtdışı festivalinde bir seçki aldı ve Los Angeles CineFest’te yarı finale kaldı’ diye belirtti.

HERKES BU TARZ ÜRETİMLER YAPSIN İSTİYORUM’

Gençlere tavsiyelerde bulunan Kıray; ‘Ben İstanbul’da bir gurup oluşturdum. ‘Dikkat Fotoğraf Çekebilir’ diye. Bazı kurumlarda fotoğraf ve fotoshop eğitimleri veriyordum. Çıkardığım kitabımın ismini de taşıyan ‘Dikkat Fotoğraf Çekebilir’ adında bir eğitim grubu var. Bu eğitim grubuyla ben şunu amaçlıyorum; benim gibi toplumsal olaylara fotoğraflarla değinen, fotoğrafın biraz da bu yönünü kullanarak kendime daha da bir işlev kazandıran grup yaratmaya çalışıyorum. Çünkü ben birçok yere gidiyorum. Fotoğraf söyleşileri, etkinlikler, festivaller ya da galerilerde sergilerde orada karşılaştığım şey şu;  hep diyorlar ki, tamam çok fotoğraf çekiliyor. Fotoğrafın bu yönünü kullanarak eleştirel çalışmalar yapan yok diyorlar. Ben de bunu bir övgü olarak almıyorum. Herkes bu tarz üretimler yapsın istiyorum. Böyle bir eğitim grubu vesilesiyle inşallah böyle bir kitle yaratmaya çalışacağım. Bana internet üzerinden, sosyal medya ağları üzerinden ulaşabilirler’ şeklinde konuştu.

 

 

Bu haber 668 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx