22 Mayıs 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Doğalgaz faturasını düşürmenin yolu!
Kış soğuklarının Trakya’ya ulaşmasıyla birlikte artan doğal gaz kullanımı faturaları kabartıyor.
Güncel Gündem # 10 Ocak 2017 Salı 07:27

GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, doğal gaz tüketiminin arttığı kış aylarında alınacak basit önlemler ve yaşam biçimine entegre edilecek alışkanlıklarla yılda 1400 TL’ye kadar tasarruf etmenin mümkün olduğunu vurguladı ve tasarruflu doğal gaz kullanımı için önerilerde bulundu.

Tüketime paralel olarak artan faturaların önüne geçmek için basit ve pratik önlemler almanın yeterli olduğunu belirten GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, doğal gazın çevre dostu, pratik ve konforlu bir yakıt olarak diğer yakıtlara göre ekonomik olarak avantajlı olduğunu belirtti.

Akaslan, doğal gazla ısınmada sağlanan tasarruf miktarlarına değinerek; “Doğal gaz; kömüre göre ortalama 1,25 kat, fuel oil’e göre yaklaşık 2,1 kat, elektriğe göre 3,1, motorine göre ise yaklaşık 4 kat daha ucuz bir yakıt. LPG ve tüp gaza göre baktığımızda da doğal gazın yaklaşık 4,45 kat daha fiyat avantajı sağladığını görüyoruz.” dedi.

“ÖNEMSEMEDİĞİMİZ KÜÇÜK ÖNLEMLER…’

Doğal gazın verimli kullanımı için ipuçları veren Akaslan, binalarda mantolama yapmak; sıcak su ve kalorifer borularının yalıtımını yapmak, pencerede ısı cam kullanmak gibi uygulamaların dışında alınacak küçük önlemlere dikkat çekti.

Tamer Akaslan, yakıt harcamalarının duvarların izole edilmesiyle yüzde 40, kapı ve pencerelerde izolasyonlu malzemelerin kullanılmasıyla yüzde 17 oranında azaltılabileceğini söyledi.

Evlerde ısınmak için ideal sıcaklığın 20 derece olduğunu belirten Akaslan; “Sadece 2 derecelik sıcaklık değişikliği ile dahi, yakıt harcaması yüzde 10 oranında düşürülebilir. Verimliliği yüksek doğal gaz cihazlarının tercih edilmesi, radyatörlerde ısı ayarlı termostat kullanılması, cihazların bakımının ve baca temizliğinin her yıl düzenli olarak yaptırılması da tasarruf için katkı sağlayan diğer unsurlar” açıklamasında bulundu.

TASARRUF SAĞLAYAN UYGULAMALAR!

Enerji tasarrufunun aynı zamanda ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyleyen GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, belirtilen önlemleri günlük hayatın bir parçası olarak kabul etmenin önemli olacağını söyledi ve doğal gazda tasarruf yapmak için evdeki yaşam şekli ve alışkanlıklarının da büyük önem taşıdığını belirtti.

Akaslan; “Kısa süreli kullanımlar için sıcak suyu açmamak, mutfakta ocağın büyüklüğüne uygun tencere kullanmak, kaynamaya başlayan yemeğin altını kısmak gibi çok basit uygulamalar alışkanlığa döndüğü zaman, yakıt kullanımının azaltılması konusunda önemli bir adım atılmış oluyor. Isınırken, elde edilen ısının korunması da yakıt tasarrufunda önemli bir rol oynuyor. Radyatörlerin önünü mobilya veya perdeler ile kapatmayıp açık bırakarak da yakıt tüketimini yüzde 15 oranında azaltmak mümkün. Güneşli zamanlarda perdeleri açıp eve güneş girmesini sağlamak, güneş batınca perdeleri kapatarak sıcaklığı içeride tutmak, radyatörlerin üzerine su kabı koyarak buharla evi nemlendirmek de ısıyı daha verimli kullanmanızı sağlar’ dedi.

“AYLAR ARASINDA ISI FARKLARI YAŞANIYOR”

Kasım ve Aralık ayları sıcaklık ortalamalarında hem en sıcak hem de en soğuk dereceler açısından 9 derecelik bir azalış olduğunu ifade eden Akaslan, ısıtma ihtiyacını daha ekonomik şekilde yönetebilmek için şu tavsiyelerde bulundu: “Kasım ayında gündüz ortalama sıcaklık değeri 15 derece iken, bu aralık ayında 6 derece oluyor. Yine Kasım ayında gece ortalama 4,5 derece iken bu değer, Aralık ayında -4,2 olarak gerçekleşiyor. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Kasım ayında evimizdeki oda sıcaklığını 20 derecede tutmuş olduğumuzu düşünürsek Aralık ayında aynı sıcaklık için cihazımızın ısı kaybı hesabı ile 1,8 katı daha fazla süre çalışması gerektiği görülüyor. Bu sebeple mutlaka kışa girmeden cihaz bakımlarınızı yetkili servislere yaptırın ve oda sıcaklıklarınızı bir derece düşürdüğünüzde faturanızı da yüzde 5-6 oranında düşürebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın’

 

Bu haber 1869 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx