18 Haziran 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 18°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Babaeski’de ‘Sarıkamış’ ruhu!
Babaeski’de, Sarıkamış’ta donarak şehit olan 60 bin askeri anmak için yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık eksi 10 derecedeki hava sıcaklığına rağmen yüzlerce kişi yürüyüşe katıldı.
Kırklareli # 10 Ocak 2017 Salı 07:21

Metin KARAKUŞ/Babaeski

Babaeski Gençlik Merkezi, 102 yıl önce Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağları’nda donarak şehit düşen 60 bin askerimizi düzenlediği yürüyüş ile andı.

Babaeski Gençlik Merkezi önünde başlayan etkinlikte, yürüyüşe katılanlara Gençlik Merkezi Müdürü Beyazıt Örgel tarafından “Sarıkamış Şehitleri” yazılı şapka ve kaşkol dağıtıldı.

Yürüyüş öncesi İMKB Ticaret Meslek Lisesi Öğrencisi Dilara Doğan, yaptığı konuşmada; ‘Tarihin en soğuk olayı, Sarıkamış Harekatıdır. 22 Aralık 1914 tarihinde başlayan Sarıkamış Harekatı toplamda 18 gün sürdü. 60 bin kahraman Osmanlı askerinin donarak ve hastalanarak hayatını kaybettiği harekatın üzerinden 102 yıl geçti. Harekatın ilk 2 gününde Osmanlı askerleri Rus birliklerine karşı kahramanca mücadele etti. Enver Paşa'nın emriyle başlayan harekatın amacı ise Rusları kuşatmak ve Kars, Ardahan, Artvin gibi Doğu illerini geri almaktı. Osmanlı Devleti tarihinin en acı olaylarından biri olan Sarıkamış Harekatı'nın 102'nci yıl dönümünde hayatını kaybeden kahraman askerleri bir kez daha minnetle ve şükranla anıyoruz. Hastalık ve soğukla mücadele eden Osmanlı askerleri 1914'te başladıkları harekatı 18 gün sürdürebildi. 9 Ocak 1915'te sona eren harekatın ardından 60 bin Osmanlı askeri hayatını kaybetti. Ruhları şad olsun’ dedi.

Daha sonra Babaeski İlçe Müftü Vekili ve Vaizi Cafer Çakırgil ve Fatih Camii İmamı Erol Şahin, tarafından Sarıkamış Harekatı'nda hayatını kaybeden askerler için mevlid-i şerif okundu.

‘HALA VATANIMIZI KORUMANIN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ’

Kaymakam Tarkan Keskin, başkanlığında başlayan yürüyüş etkinliğine, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe Jandarma Komutanı J.Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, AK Parti İlçe Başkanı Ali Gencal, CHP İlçe Başkanı Erol Mutlu, MHP İlçe Başkanı Zafer Akıncı, Resmi Kurum ve Kuruluşların Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve çok sayıda Öğrenci katıldı.

Öğrencilerin, dev Türk Bayrağı ile “Vefakar Gençlik, Fedakar Ecdadını, Unutmayacak” pankartını taşıdığı yürüyüş etkinliği, Babaeski 100.Yıl Stadı önünde başlayarak, Gündüz Onat Festival Alanında son buldu.

Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin de; ‘Babaeskimizin kurum müdürleri, sayın başkanımız ve öğrencilerimiz ile birlikte yıllar önce Sarıkamış'ta birçoğu donarak şehit olan 60 bin askerimizi andık. Hava durumu da durumu anlamaya müsaitti. Karlı ve çok soğuk bir hava var. Onların yaşadığı ortam kadar olmasa da biraz o havayı bize verdi. Allah onlardan razı olsun. Allah şahadetini kabul etsin. Ondan sonra da gelen ecdadımızın şehitlerini rahmetle anıyoruz. Çünkü bu topraklar, üzerinde binlerce yıldır yaşadığımız topraklar. Bu toprakları biz bu şehitlerimizin kanı ile vatan haline getirdik. Hala da vatanımızı korumanın mücadelesini veriyoruz. Ebediyen bu topraklar bizim olarak kalmaya devam edecektir’ diye konuştu.

 

Bu haber 854 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx