21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Pehlivanköy'den Almanya'ya
Pehlivanköy Çok Programlı Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde yapılan “Elektrikte İş Güvenliği” konulu Erasmus+ Projesi Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirildi.
Kırklareli # 31 Mart 2016 Perşembe 07:00

 

Haber Merkezi

Pehlivanköy Çok Programlı Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde yapılan ve Anadolu’dan Yozgat İsmail Yeşilyurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Konya Akören Ali Aşık Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin de katıldığı “Elektrikte İş Güvenliği” konulu Erasmus+ Projesi Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirildi.

13-26 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen projeye 8 refakatçisi ile birlikte 36 öğrenci katıldı. Proje sorumlusu olarak Pehlivanköy İlçe Millî Eğitim Müdürü Necmettin Ayçiçek ve Pehlivanköy Çok Programlı Anadolu Lisesi elektrik öğretmeni Tuğrul Bayraktaroğlu proje süresince öğrencilere rehberlik etti.

Proje sorumlusu Tuğrul Bayraktaroğlu proje hakkında şu bilgileri verdi:

 “Projemizi hazırlarken ülkemizdeki iş kazalarının çokluğu dikkatimizi çekti ve teknik eğitim veren bir kurumda hizmet vermemiz ve öğrencilerimizin okul sonrası, iş hayatlarında bu tarz risklerle devamlı karşılaşacaklarını düşünerek iş kazalarının en az yaşandığı Avrupa Birliği ülkelerinin bu konuya nasıl bir yaklaşım ve çözüm getirdiklerini öğrencilerimize yerinde göstermek istedik.” dedi.

Proje kapsamında Almanya’ya giden öğrenciler iki hafta boyunca bünyesinde 400’den fazla şirketi barındıran elektrik iletim firması Vattenfall’ı, alanının öncü firması TÜV’ü ayrıca Mercedes ve Siemens firmalarını gezme ve staj yapma imkânı buldular. Öğrenciler proje kapsamında Almanya’da eğitim veren OSZ KIM isimli bir teknik okulu da ziyarettiler.

Öğrencilere refakat eden Pehlivanköy İlçe Millî Eğitim Müdürü Necmettin Ayçiçek, “Projemizi beklenen seviyenin daha üstünde bir verimle ve alnımızın akıyla gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz için harika bir deneyim oldu. Öğrencilerimiz bu proje sayesinde hem bir Avrupa ülkesi gördüler hem de dünyaca herkes tarafından bilinen firmaları gezme ve buralarda kısa da olsa eğitimler alma imkânları buldular. Biz bu iki haftalık süreci elimizden geldiğince iyi değerlendirmeye çalıştık ve boşa zaman geçirmemeye özen gösterdik. Öğrencilerimiz hafta içi staj yaparken hafta sonu da Berlin ve Avrupa’nın gözde kültür merkezlerinden biri olan Prag’daki müzeleri gezdiler. Bazı öğrencilerimizin hayatlarında şu ana kadar uçağa binmemiş olduğunu düşünürsek öğrencilerimizin dolu dolu harika iki hafta geçirdiklerini söyleyebilirim. Projede emeği geçen ilçemiz öğretmeni Tuğrul Bey’e, Yozgat İsmail Yeşilyurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Konya Akören Ali Aşık Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenlerine ve Almanya’da bize eşlik eden Arda danışmanlık firmasına da çok teşekkür ediyorum. Kırklareli’nin ve Pehlivanköy’ün ismini bu şekilde başarılı projelerle duyurmaktan mutluyuz. Bundan sonraki hedefimiz öğretmen ve öğrencilerimizin edindikleri bilgileri Türkiye’de de yaygınlaştırmaları ve ülkemizdeki iş kazalarına bir nebze de olsa engel olabilmek ” ifadelerini kullandı.

Proje ekibi Almanya’da bulundukları süre zarfında Almanya’nın Türk kökenli ilk bakanı olan Göç, Uyum ve Mültecilerden sorumlu Bakan Aydan Özoğuz ile de görüşme fırsatı buldular. Bakan Aydan Özoğuz proje ekibini Almanya Başbakanlık binasında özel olarak ağırladı ve proje ekibi ile söyleşide bulundu.

 

Bu haber 1382 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter