25 Mayıs 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
LYSA Kolokyumu yapıldı
Lüleburgaz Sanat Akademisi Mimari Proje yarışmasının tamamlanıp sonuçlandırılmasının ardından Cumartesi günü “Kolokyum” etkinliği yapıldı.
Lüleburgaz # 21 Aralık 2015 Pazartesi 10:27

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi mimari Proje Yarışması kapsamında "Kolokyum" yapıldı. Etkinlik kapsamında proje yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilip yapının konumu hakkında görüşler alınarak bilgiler paylaşıldı.

Cumartesi günü saat 12:00’da LYFA Spor Salonunda yapılan kolokyum etkinliğinde ilk olarak Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak konuştu.

Halebak sözlerine 17 yıl önce başkan seçildiği dönemi hatırlatarak “Seçildiğimde Lüleburgazlılara 'Lüleburgaz Kent mi olmalı yoksa Kasaba mı' diye sordum. Kulağa hoş geliyor diye 'Kent olmalı' dediler ve hata ettiler. Kent olacaksak 'kent olmanın gereğini yerine getirmemiz gerekiyor' dedim. Kentler, bilgi, sanat, kültür öğretir. Bütün bu süreçler daha Türkiye’de yasal olarak mevzuatı yok iken, kamu kurumlarında böyle bir kavram yokken Lüleburgaz Belediyesi stratejik planını hazırlayıp yürümeye başladı. O günden bu güne kadar bu planlarımız doğrultusunda ilerliyoruz. Bu da herkesin dikkatini çekiyor. Bir mucizemiz, sihirli bir formülümüz yok gayet basit olarak, çalmıyoruz, çaldırmıyoruz, yemiyoruz, yedirmiyoruz ve ortak akılarla bunları hayata geçiriyoruz. Lüleburgaz’da bir yıl içerisinde 250 tane kültürel ve sanatsal etkinlik yapılıyor. Lüleburgaz halkı çağdaş dünya normlarında sanatı talep ediyor ve üretiyor. Bu nedenle böyle bir merkeze ihtiyaç vardı. Bu nedenle kentin ihtiyacını karşılamak için bu yollara girdik. Kent olarak gitmek istediğimiz istikamet çağdaş medeniyet seviyesi ise ona yakışan yapıları yapmalıyız diye düşünüyorum. Bunları yaparken de bu sorumluluk hepimize ait. Ya doğru mekanlar yaratacağız ya da hep birlikte kötü işlerin eleştirisini yapacağız. Eleştirmek yerine doğru şeyler yapmanın daha doğru olacağı inancıyla bu yarışmaları düzenledik. Jüri üyelerimize bu kapsamanda teşekkür ediyorum. Bundan sonraki ilk yapacağımız iş yüzme akademisi olacak.” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanı Emin Halebak, Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi mimari Proje Yarışmasına katılan mimar ve ekiplerine plaket ve çiçek takdim etti.

Daha sonra Jüri başkanı mimar Boğaçhan Dündaralp, Mimar Hüseyin Sinan Omacan, Prof. Dr. Ali Cengizkan, Yüksek Mimar Semra Emra Uygur, Yüksek Mimar Murat Aksu, Peyzaj Yüksek Mimar Arzu Kutkam Nuhoğlu, İnşaat Mühendisi  Kanat Burak Bozdoğan’dan oluşan grup 1.seçilen proje hakkında kolokyuma katılanlara bilgiler verdi.

Yarışmada 1. seçilen projenin kolokyuma katılan başka mimarlar tarafından eleştirilen yönleri ve bazı detayları sorulurken, jüri üyeleri bunlara da cevaplar verdi.

Etkinliğin ardından ikram bölümüne geçilip katılımcılar panolarda sergilenen projeleri inceledi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Lüleburgaz Sanat Akademisi Mimari Proje yarışmasında 7 jüri üyesi tarafından değerlendirilip bölgenin ihtiyacını karşılayacak nitelikte bulunan, İmar Planında tanımlanan ve yaklaşık 20.650 m2 büyüklüğünde olan yapı adasına yapılacak Sanat Akademisi yarışmasında tasarlanan proje ile 70 bin TL’lik birincilik ödülü müellifler; Hakan Evkaya, Kutlu İnanç Bal, Seden Cinasal Avcı, Murat Memlük’e verildi.

Yarışmada ikinci projeye 60 bin TL, 3. projeye ise 50 bin TL ödül verildi. Yarışmada mansiyon ödülü olarak da 3 ayrı projeye 40’ar bin TL ödül verildi.

Bu haber 1223 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter