17 Eylül 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
GÜLE GÜLE BAŞARAN USTA !
Lüleburgaz’ın yetiştirdiği edebiyatımızın usta kalemlerinden Mehmet Başaran, doğduğu yer olan Ceylanköy’de toprağa verildi.
Lüleburgaz # 30 Haziran 2015 Salı 09:46

Haber Merkezi

Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı’ının önemli isimlerinden eğitimci ve yazar Mehmet Başaran, doğduğu köy olan Ceylanköy’de toprağa verildi. 1926 yılında Ceylanköy’de doğan Başaran, Kepirtepe Köy Enstitüsü’nü 1943 yılında bitirdikten sonra 1946 yılında Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nden mezun oldu. Muhalif duruşu nedeniyle Hedef Spor Okulu’ndan çavuşa çıkarılan Başaran, Köy Enstitüleri öğretmenliği, gezici başöğretmenliği, ilkokul öğretmenliği ve Türkçe öğretmenliği yaptı. Öğretmenlik serüveni sırasında yazarlığı da birlikte sürdürdü. 

TÖS’ün de kuruluşunda yer aldı.

Öğretmenler sendikası TÖS’ün kuruluş çalışmalarında yer alan Başaran, yaşamı boyunca emekten yana tavrını sürdürmüştür. Başaran, öğretmenlik serüvenini 1979 yılında emekli olarak tamamladı. 

KÖY EDEBİYATININ GÜÇLÜ SESİYDİ

1950-60'lı yıllarda Edebiyata damgasını vuran köy edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan Başaran’ın ilk şiiri köy enstitüleri dergisinde yer aldı. Adam Sanat, Gösteri,  Kıyı, Varlık, Yansıma, Yazko Edebiyat, Yeditepe, Yeni Biçim, Yeni Ufuklar, Yücel Dergilerinde şiirleri yayınlandı. 

1977 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı ödülünü alan Başaran 1977 yılında TRT Sanat Ödülleri yarışması başarı ödülüne sahip oldu.

ÖYKÜLERİ TRAKYA KOKARDI

Şiirlerinde didaktizme düşmeden direnci ve umudu anlatan Mehmet Başaran, Trakya üzerine yazdığı Köy öyküleriyle de Türk edebiyatına önemli katkılar verdi. 

BAŞARAN MEYDANI ÖKSÜZ

Lüleburgazgençoyuncuların önerisiyle Kocasinan Mahallesi’nde bulunan bir meydan Lüleburgaz Belediyesi tarafından düzenlenerek Başaran Meydanı adını almıştı. Meydan açılışına Başaran ile birlikte Türk Edebiyatı’nın önemli isimleri de katılmıştı. 

GÖRÜNÜM'DE DE YAZMIŞTI

Mehmet Başaran, bir dönem gazetemiz Görünüm’de makaleler yazmıştı ve yine kitaplarından kendi seçtiği bölümler Görünüm’de yayınlanmıştı. 

CEYLANKÖY'E DÖNMEK İSTEDİ

1997 yılında kendisi gibi eğitimci ve yazar olan Hatun Birsen Başaran’ı yitiren Mehmet Başaran, ölümünün ardından Ceylanköy’de sonsuzluğu kucaklamak istediğini belirtmişti. Başaran, köy enstitüsü arkadaşları, yazarlar, öğretmenler, sevenleri ve Ceylanköylüler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Başaran’ın cenazesine çevre il ve ilçe belediye başkanları, eğitim camiası, sevenleri ve Köy Enstütüsü Derneği üyeleri katıldı.

Cenazeye katılan Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz cenaze töreninde yaptığı konuşmada: “ Onda insanlık sevgisi, yeryüzü sevgisi vardı. O sevgiyi yine yeryüzünde bırakarak aramızdan ayrıldı. Ayrıldı mı? Hayır! Yazdıklarıyla, düşündükleriyle, söyledikleriyle, şiirleri romanları ve denemeleriyle bize sonsuzluğu bıraktı. Işıklar içinde uyusun” dedi.

Görünüm Ailesi olarak Başaran Usta'ya güle güle diyor ve ışıklar içinde yatmasını diliyoruz.

Bu haber 4582 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter