20 Mayıs 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İlk buğday borsada
Lüleburgaz Ticaret Borsası'nda sezonun ilk buğday alımları dün gerçekleştirildi. Sezonun ilk buğdayını borsaya Eskibedir köyünden Hüseyin Şengöz getirdi.
Lüleburgaz # 26 Haziran 2015 Cuma 09:50

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’da ilk buğday alımları gerçekleşti.

Ticaret Borsası'nda bulunan ofislerde başlanan alımların ilk günü yoğun geçti.

1. grup buğday 0,862 lira, 2. grup buğday 0,819 liradan alınıp yüzde 7 prim verilirken yemlik buğday ise 0,724 liradan alınmaya başlandı.

Günün ilk buğdayını Eskibedir köyünden Hüseyin Şengöz döktü. 

Kamyonla getirilen, ölçümleri yapılan buğday yaklaşık 32 ton geldi. Esperia cinsi buğdayın yapılan ölçümler sonrasına yaklaşık kilosunun 0,870 liraya denk geldiği belirtildi.   

Alımları yakından takip eden Lüleburgaz Ticaret Borsası Başkanı Kenan Var yaptığı açıklamada yeni hasat sezonunun başlamasından heyecan ve mutluluk duyduklarını belirterek; 'Tüm üreticilerin bereketli ve bol kazançlı bir yıl geçirmesini diliyorum. Burada buğdayı kalitesine göre ayırıyoruz ve ona göre emanet bölümüne alıyoruz. Trakya’da başka bir yerde olmayan laboratuvarı buraya kazandırdık. En ince ayrıntısına kadar ölçümleri yapılıp protein miktarı, süne miktarı ve fiyatları belirleniyor. " şeklinde konuştu.

'TÜCCARA VERİP ZARAR ETMEYİN'

Var, çiftçileri Çitçi Kayıt Sistemi belgeleri konusunda uyararak; 'Biz köylü kazansın istiyoruz. Köylüyü birçok kez uyarmamıza rağmen ÇKS belgelerini kendileri haricinde başka kişilere de kullandırıyorlar. Bunu yapmayın. Tüccara buğdaylarınızı verip zarar etmeyin. Fiyatlar gayet yüksek durumda. Getirip buraya boşaltın. İçiniz ferah bir şekilde her şey göz önünde yapılıyor' dedi.

Borsa Başkanı Kenan Var ayrıca buğday boşaltan kişilerin ödemelerinin 1 Temmuz’dan itibaren ürün senetleri üzerinden yapılacağını söyledi.

Bu haber 2228 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter